
Czy Grecy kupują inaczej niż Polacy? Kilka słów o modzie w marketingu
W pierwszy wtorek miesiąca spotkaliśmy się w Bibliotece UZ na panelu dyskusyjnym „Moda na marketing”. Uzbrojeni w aparaty, kamery, telefony i pełne kubki kawy rozpoczęliśmy pierwszy panel dyskusyjny Dobrze Wiedzieć.

Przygotowaliśmy nasze mobilne stoisko z kawą, której aromat witał 70 uczestników wydarzenia już przy samym wejściu. Spotkanie odbyło się przy współpracy z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Imprezę poprowadził Łukasz Rut, certyfikowany trener biznesowy.
Jedna branża, trzy różne spojrzenia
Do panelu dyskusyjnego o marketingu w modzie zaprosiliśmy trzech prelegentów związanych z branżą, ale o różnych doświadczeniach i sposobie działania. Ich wybór nie był przypadkowy. Chcieliśmy pokazać diametralnie różne światy, w których panują zupełnie inne zasady gry.
Ewa Minge to znana na całym świecie projektantka mody. Pokazywała swoje kolekcje na najważniejszych tygodniach mody oraz na słynnych Schodach Hiszpańskich. Aktualnie obchodzi 30-lecie istnienia swojej marki. W trakcie panelu opowiadała o specyfice wysokiej mody, jej obecności w social media i relacji z klientem.
Mieszko Sibilski, head of content w eobuwie.pl SA, na co dzień jest odpowiedzialny za zarządzanie zespołem foto/wideo oraz komunikację korporacyjną spółki. Dzięki Mieszkowi poznaliśmy spojrzenie giganta obuwniczego w świecie e-commerce na customer experience i działania w social media wspierające relację z klientem.
Mateusz Kucza jest właścicielem stacjonarnego butiku streetwearowego i sklepu internetowego ATE z wyselekcjonowaną odzieżą i obuwiem z segmentu mody ulicznej. Jego odbiorcami są osoby z pokolenia zero, które mają wysoką świadomość produktu i marki, dokonujące przemyślanego wyboru w trakcie zakupów. Mateusz przedstawił spojrzenie na marketing w modzie właściciela małego biznesu.


Kilka słów o podejściu do klienta i czy bycie w social media ma sens
Całe wydarzenie podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej słuchaliśmy o doświadczeniach prelegentów, którzy chętnie dyskutowali o swoich spostrzeżeniach, grupach docelowych, działaniach. Nie było typowego układu „pytanie-odpowiedź”. Nasi goście nieraz konfrontowali swoje poglądy.
Pani Ewa opowiedziała, dlaczego nie korzysta z usług polskich agencji marketingowych (ale poleciła współpracę z Reprezentuj, dziękujemy Pani Ewo!) i czy influence marketing ma sens w branży high fashion. Odpowiadamy: nie bardzo. Co jeszcze? Jeżeli chcesz zrobić karierę międzynarodową, nie myśl po polsku. W ogóle nie oglądaj się na Polskę.
„Ja walczę z hejtem, ale jeśli dotyczy on kogoś innego, bo wiem osobiście, jak to boli.”
Ewa Minge
Mieszko wspomniał o tym, jak w eobuwie.pl poradzili sobie z ryzykiem kryzysu wizerunkowego po źle zrealizowanej reklamacji. Z jednej strony moc sprawcza mediów społecznościowych jest trochę przeceniana, ale jeśli jej nie docenisz, potrafi stać się Twoim największym wrogiem. Razem z panią Ewą dyskutowali także o podobieństwach i różnicach w customer experience w zależności od kraju. I czy faktycznie Grecy kupują inaczej niż Polacy? Nie. Ale mogą wybierać inne modele.
„Wszystko w marketingu internetowym sprowadza się do tego, aby klient dostał te propozycje, które go realnie interesują.”
Mieszko Sibilski
Mateusz wyjaśnił, jak dzieli działania marketingowe, prowadząc mały biznes e-commerce i czy zlecenie zadań na zewnątrz sprawdza się przy tak wyselekcjonowanym asortymencie. Nie wystarczy mieć ładny produkt na ładnym zdjęciu. Klientowi trzeba coś jeszcze dostarczyć. Jaki z tego wniosek? Marka w branży modowej nie może istnieć bez własnego DNA. Inaczej ginie w gąszczu podobnych sklepów.
Osoby myślące o założeniu działalności w branży modowej powinny mieć swoje DNA.”
Mateusz Kucza

Na małym coffee breaku nasi goście mogli napić się kawy w kubku serwowanej przez Bartka. To była okazja do networkingu, wymiany zdań, poznania innych uczestników. Po przerwie była okazja do zadania kilku pytań.
Panel to rozgrzewka przed konferencją Dobrze Wiedzieć
Tym spotkaniem rozpoczynamy cykl paneli dyskusyjnych o marketingu w różnych branżach. Planujemy spotykać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w Bibliotece UZ z udziałem trzech prelegentów o różnych punktach widzenia i doświadczeniach.
A już niebawem zaprosimy Was na pierwsze, duże wydarzenie marketingowe w Zielonej Górze! Organizujemy konferencję Dobrze Wiedzieć, na której nie może zabraknąć osób z województwa lubuskiego ze świata marketingu i social media. Więcej szczegółów na temat eventu znajdziecie na tej podstronie.
Partnerami Dobrze Wiedzieć są Ford Germaz Zielona Góra, Markolor – księgowość i kadry, Emat, Bank Spółdzielczy we Wschowie.
Mamy w planach kolejne wydarzenia marketingowe
Jak zapisać się na konsultacje?
Wystarczy wypełnić brief – im dokładniej tym lepiej. Na jego podstawie przygotujemy wskazówki dla ciebie i tylko dla ciebie, a następnie omówimy je podczas godzinnego spotkania w naszym studiu.
Kontakt
Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:
tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com
ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra