5 porad dla początkującego profilu marki na Instagramie

Strzałkado góry

5 porad dla początkującego profilu marki na Instagramie

Jak w pełni wykorzystać potencjał Instagrama, by przynosił korzyści Twojej firmie? Sprawdź 5 wskazówek.

Wróć do listy

Firmowy profil na Facebooku już działa, kolejnym krokiem może być konto na Instagramie! Z ostatnich badań wynika, że aż 90% kont na tej platformie obserwuje co najmniej jedną firmę (Źródło: sproutsocial.com). Od lat Instagram nie jest już tylko miejscem dla artystów i fotografów, teraz to także idealne medium dla sprzedawców i marketerów. Zanim jednak zaczniesz promować swoją firmę za pomocą Instagrama, sprawdź jak się do tego zabrać, by odnieść sukces.

1. Dobre pierwsze wrażenie

Do tematu warto podejść poważnie już od samego początku. Przy zakładaniu profilu swojej firmy zwróć uwagę na dwie rzeczy.

Po pierwsze, wybierz opcję utworzenia profilu biznesowego – dzięki temu zyskasz możliwość połączenia go z kontem facebookowym oraz otrzymasz dostęp do statystyk. Profil biznesowy na Instagramie udostępni Twoim obserwującym dane kontaktowe do Twojej firmy oraz pozwoli na wprowadzenie przekierowania na stronę internetową.

Drugim ważnym krokiem przy tworzeniu konta firomowego na Instagramie jest zadbanie o sekcję bio, czyli krótką wizytówkę, którą widzą Twoi fani. O swojej firmie możesz opowiadać godzinami, prawda? W biogramie masz do wykorzystania tylko 150 znaków! To prawdziwe wyzwanie! Przemyśl dokładnie, co chcesz tu napisać i które informacje będą najważniejsze.

Jak zbudować idealne bio? To całkiem proste!

Przede wszystkim postaraj się stworzyć ciekawy opis, który zrobi wrażenie na innych użytkownikach i zachęci ich do dalszej interakcji z Twoim profilem. Spróbuj w nim przemycić zachęcenie do przejścia na Twoją stronę www – biogram to jedyne miejsce na Twoim profilu, w którym możesz umieścić link.

Mamy dla Ciebie kilka dobrych praktyk, które możesz wykorzystać przy tworzeniu swojego profilu. Zwróć uwagę na przykłady poniżej.

Minimalistyczne bio profilu marki kosmetycznej Tołpa zostało uzupełnione hasztagiem marki. Dzięki niemu, Tołpa nie tylko zaprasza swoich obserwatorów do interakcji z profilem, ale dodatkowo ma zebrane wszystkie materiały na swój temat w jedym miejscu.

Marka w sposób przejrzysty informuje o tym, czym się zajmuje. Dzięki zastosowaniu wypunktowania w postaci włóczek wełny nie tylko bawi się formą, ale też mocniej trafia do świadomości użytkowników Instagrama podkreślając swoją branżę.

Dopiero zaczynasz, ale już możesz mieć w głowie jak będą wyglądać wyróżnione Insta Stories na Twoim profilu. Dobrze, jeśli znajdziesz pomysł na rzucające się w oczy i pasujące okładki wyróżnionych relacji.

2. Przemyśl swoje działania

Jeśli zakładając profil swojej firmy na Instagramie robisz to z przekonaniem, że “jakoś to będzie”, przemyśl jeszcze raz swoją decyzję. Nie zakładaj profilu dla samego posiadania konta. Instagram jest łatwy w obsłudze i intuicyjny, ale prowadzenie profilu marki wymaga przygotowania strategii komunikacji. Zupełnie tak, jak w przypadku innych platform.

 1. Strategia komunikacji na Instagramie pomoże Ci utrzymać spójność i sprawi, że tworzenie treści będzie dużo łatwiejsze.

 2. Zdecyduj w jaki sposób będziesz rozmawiać ze swoimi obserwującymi i co chcesz im przekazywać. Zastanów się, czy Twój styl komunikacji będzie luźny czy bardziej oficjalny.

 3. Stwórz plan, który będzie zakładał także wyróżniki Twojej marki, kategorie postów, hasztagi czy sam wygląd profilu. Pomyśl o stworzeniu cyklów tematycznych, zaangażowaniu influencerów (jeśli działasz w e-commerce) lub swoich pracowników (dobry pomysł dla działań employer brandingowych).

 4. Ważne, żeby cały profil nie wyglądał jak zlepek przypadkowych zdjęć i wideo. Określ styl graficzny swojej marki, zdecyduj jakiego filtru będziesz używać oraz jakim rodzajem treści będziesz się posługiwać (grafiki czy autentyczne zdjęcia?). Spróbuj działać tak, by Twój profil cechowała spójność i estetyka. Wypracuj swój styl!

  Upewnij się, że masz wystarczająco dużo materiałów, które możesz wykorzystać na swoim Instagramie. Inaczej może okazać się, że po kilku tygodniach zaczniesz używać zdjęć stockowych, a to inestety nie sprawdzi się na tej platformie. Jak tworzyć content do mediów społecznościowych? Poznaj zasady na naszym szkoleniu!

UWAGA! Nie powielaj treści z Facebooka! Strategię stwórz pod dany kanał i unikaj duplikowana treści. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z różnego charakteru platform społecznościowych – staraj się dobrać tematy pod konkretne medium. Oczywiście mogą się powtarzać, pamiętaj tylko, by zróżnicować treść i ukazać ten sam temat w inny sposób.

Jak komunikować na Facebooku? Kilka przykładów znajdziesz we wpisie: Zasięgi organiczne na Facebooku – docieraj do użytkowników za darmo.

3. Zbuduj katalog hasztagów

Hasztagi to nieodłączna część Instagrama, która pozwoli Ci na budowanie zasięgów organicznych. Ich główną funkcją jest gromadzenie treści wokół jednego tematu. Jeśli oznaczysz swój post danym hasztagiem, będzie się on wyświetlał użytkownikom, którzy mogą być zainteresowani profilem Twojej firmy. Świetna opcja, prawda? Hasztagów należy jednak używać w sposób przemyślany i zorganizowany. Przede wszystkim wykorzystuj możliwości, które daje Ci platforma – możesz użyć maksymalnie trzydziestu hasztagów. Jakie są podstawowe zasady ich używania?

 1. Musisz wiedzieć, że na Instagramie wyróżniamy różne grupy hasztagów, między innymi hasztagi szerokie i wąskie. Te szerokie to takie, które kumulują setki tysięcy wpisów o danej treści. Często w tej kategorii znajdują się hasztagi, które są bardzo ogólne, przez co trudno dostać się do czołówki.

 2. Z drugiej strony mamy hasztagi wąskie, czyli takie, którymi oznaczonych jest mniej niż tysiąc postów. Najlepszym sposobem jest mieszanie szerokich i wąskich hasztagów, z tymi średnimi i wymyślonymi tylko dla Twojej marki.

 3. W swojej strategii komunikacji poświęć osobny punkt właśnie hasztagom. Stwórz własny katalog hasztagów pasujących do Twojej marki. Podziel je na kategorie: branża, nisza w Twojej branży, nazwa Twojej marki i tematyka. Możesz pomyśleć także o lokalizacji i hasztagu swojej społeczności

4. Rozmawiaj ze swoimi obserwującymi

Najważniejszą funkcją mediów społecznościowych jest budowanie społeczności i tworzenie interakcji między użytkownikami. Bez dbania o stosunki z obserwującymi, nie licz na sukces. Interakcja jest ważna z jednego względu – prowadzisz konto nie dla siebie, ale dla użytkowników zainteresowanych Twoją marką! Jak dbać o kontakt z followersami?

 • Instagram daje Ci wiele możliwości – niech Twoja interakcja nie kończy się na pierwszym kontakcie! Przeglądaj profile, zostaw kilka serduszek, komentarzy, obserwuj wartościowe osoby. To absolutne minimum!
 • Oddaj też głos swoim obserwującym – zadawaj im pytania w treści posta, pozwól wypowiedzieć się w Insta Stories czy angażuj ich w budowanie swojego profilu poprzez stworzenie dedykowanego hasztaga. Pokręć się trochę po Instagramie, zobacz jak funkcjonuje i jak łatwo nawiązać z kimś kontakt.

5. Baw się Insta Stories

Aktualnie na Instagramie królują Insta Stories i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się zmienić. Wręcz przeciwnie, Insta Stories co jakiś czas wzbogacane są o kolejne funkcje.

Do czego używać Insta Stories?

 

 • Najczęściej umieszczane są w nich backstage wydarzeń, które dzieją się tu i teraz.
 • Ten format chętnie wybierany jest także do zapowiedzi promocji czy udzielania kodów promocyjnych.
 • Świetnie sprawdzi się też jako narzędzie do interakcji z Twoimi obserwatorami – zabaw się formatami, stwórz quiz, pozwól zadawać pytania czy odliczaj do wspólnego wydarzenia. Masz naprawdę wiele możliwości!

Na co warto zwrócić uwagę? Stories, podobnie jak treści na tablicy, powinny być przemyślane i wyróżniać się spośród innych propozycji. Daj się zauważyć swoim odbiorcom w morzu innych marek – wykorzystaj w przemyślany sposób naklejki, geotagi czy hasztagi. Możesz także spróbować tworzyć Insta Stories w prostych programach graficznych, które udostępniają gotowe szablony.

UWAGA! Tworząc Insta Stories zwróć uwagę na położenie naklejek, geotagów i hasztagów. Trzymaj się raczej środka swojego stories – umieszczenie ich na skraju grafiki uniemożliwi kliknięcie elementu i przeniesie użytkowników do następnego stories.

To tylko kilka porad, które pozwolą Ci osiągnąć sukces na Instagramie. Więcej z nich poznasz na naszym szkoleniu social media. Sprawdź szczegóły!

google ads, seo, social media

content, social media

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra