Ambasadorzy marki w Twojej firmie – co musisz wiedzieć o employee advocacy?

Strzałkado góry

Ambasadorzy marki w Twojej firmie – co musisz wiedzieć o employee advocacy?

Kim są ambasadorzy marki i jak stworzyć z nimi spójną komunikację firmy?

Wróć do listy

Jedną z metod budowania wizerunku firmy w sieci jest wykorzystanie do tego jej pracowników. W sposób łatwy i bez większych nakładów finansowych możecie razem stworzyć strategię komunikacji, która będzie wartościowa dla odbiorców. Czym jest employee advocacy i jak wdrożyć go w firmie?

Employee Advocacy – sposób na firmową komunikację

Czy to trudne i skomplikowane czary, które wzbogacą komunikację Twojej marki? Chociaż anglojęzyczna nazwa może odstraszać, employee advocacy to prosty sposób na zbudowanie zaufania i zdobycie lojalnego grona odbiorców. Głównym działaniem związanym z tym sposobem komunikacji jest nadanie pracownikom roli ambasadorów firmy.

Komunikacja, w której wykorzystywani są pracownicy firmy to sposób na zbudowanie wiarygodnego wizerunku ekspertów w danej branży i przyciągnięcie uwagi potencjalnych pracodawców. Szczególnie dobrze sprawdza się to w mediach społecznościowych, gdzie użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na autentyczne treści z wykorzystaniem prawdziwych pracowników, a nie zmyślonych cytatów i grafik z banków zdjęć.

Zobacz, jak wykorzystać media społecznościowe w employer brandingu →

Ambasador marki – czyli kto?

Pracownicy firmy są ważnym elementem w procesie budowania marki na rynku pracy. Nie chodzi tu tylko o członków zespołu, którzy zasiadają na kierowniczych stanowiskach, ale także o tych na niższych szczeblach. Każdy z nich może być prawdziwym brand hero, który pomoże mówić o firmie jako ekspercie i dobrym pracodawcy.

Zorientuj się, kto z Twoich pracowników jest nieformalnym liderem i wewnętrznym ambasadorem marki. Łatwo to dostrzec! Najczęściej są to osoby, które chętnie zabierają zdanie w sieci mówiąc pozytywnie o firmie, polecają ją znajomym, czy podczas przerw na kawę chwalą funkcjonowanie Waszego biznesu. Znajdź osoby, które dobrze czują się w Twojej firmie, obdarz je zaufaniem i zaproponuj występowanie w roli zewnętrznych ambasadorów marki.

Jak wybrać odpowiednie osoby do employee advocacy?

 1. Najważniejsze jest szczere zaangażowanie i entuzjazm!

  Nie szukaj na siłę i nie zmuszaj pracowników do występowania w roli ambasadorów marki. Jeśli już na początku odnoszą się do pomysłu z rezerwą, prawdopodobnie nigdy nie będą swobodnie wypełniać swojego zadania, przez co mocno stracą na autentyczności. Motorem napędowym Twoich pracowników powinna być lojalność do Ciebie jako pracodawcy oraz chęć rozwoju siebie i firmy.

 2. Ustal, jakich ambasadorów potrzebujesz.

  Ważne, żeby jeszcze przed poszukiwaniem ambasadorów marki ustalić, jaką rolę mają pełnić i w jaki sposób opowiadać o firmie. Employee advocacy też potrzebuje konkretnej strategii komunikacji i pomysłów na content. Zastanów się, czym mają dzielić się Twoi ambasadorzy i czy będzie to spójne. Warto ustalić na początek czy będą to treści bardziej employer brandingowe i opowiadające o benefitach pracy w Twojej firmie czy raczej treści mocno eksperckie, nawiązujące do branży.

 3. Wybierz ambasadorów, którzy rozumieją media społecznościowe.

  Nie jest to warunek konieczny, ale znacznie ułatwi Waszą komunikację i pozwoli ambasadorom skupić się w większej mierze na kwestiach merytorycznych, nie technicznych. Poszukaj osób, które chętnie udzielają się w mediach społecznościowych, lubią dyskutować i dzielić się wiedzą. Świetnie do komunikacji w ramach employee advocacy sprawdzi się w szczególności LinkedIn.

 4. Autentyczność i łatwość dzielenia się wiedzą.

  Pamiętaj o tym, żeby ambasadorów marki wybierać także pod kątem tego, do kogo i jak chcesz komunikować. Całkiem inne osoby sprawdzą się w przypadku komunikatu kierowanego do studentów, których chcesz zaprosić na staż. Ktoś inny będzie miał za to przewagę podczas rekrutacji na stanowisko specjalistyczne. Nie zapominaj o pracownikach produkcyjnych i magazynowych – oni też mają dużo do powiedzenia!

 5. Bycie ambasadorem to wyróżnienie dla pracownika.

  Jeśli określiłeś już cel i oczekiwania, porozmawiaj z kierownikami poszczególnych działów. Przedstaw im swoje plany i poproś o pomoc w wybraniu odpowiednich ambasadorów. To przecież managerowie najlepiej znają swoich pracowników i wiedzą, kto może sprawdzić się w danej roli. Dobrze wiedzą też dla kogo bycie ambasadorem to wyróżnienie i sygnał, że jest doceniany w firmie.

Korzyści płynące z employee advocacy

Popularność tego typu komunikacji wśród polskich firm stale rośnie. Główną zaletą jest wspominana już autentyczność. Pracownicy, którzy angażują się w działania ambasadorskie, podpisują się pod firmą swoim nazwiskiem – to daje wiarygodność i pozwala zaufać takiej osobie. Co jeszcze stoi za sukcesem employee advocacy?

Nie tylko wiarygodność

Dobrze przeprowadzona komunikacja pozwoli na dotarcie do większej ilości ważnych osób z punktu widzenia Twojej firmy. Sieć kontaktów pracowników może pozwolić na rozprzestrzenienie Twoich treści wśród różnych osób – potencjalnych pracowników czy partnerów w biznesie. To duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się pozyskać cennego eksperta lub zyskać kontrakt, który przyniesie Twojej firmie korzyści finansowe. Posty publikowane przez Twoich pracowników są odbierane jako naturalne treści, a nie marketing, który stoi za profilem firmowym Twojej marki.

Employee advocacy to długi proces, który w końcu przyniesie korzyści – także biznesowe.

Wizerunek firmy i pracownika

To, na co warto zwrócić uwagę, to wielopłaszczyznowość działań z zakresu employee advocacy. Pracownicy, którzy publikują treści związane z Twoją marką, nie tylko dbają o wizerunek firmy. Przede wszystkim budują swój personal branding, kreując siebie na ekspertów w danej dziedzinie, którzy stale się rozwijają i wiedzą, o czym mówią.

Nie postrzegaj zadbanego personal brandingu jako zagrożenia. Owszem, Twój pracownik będzie mocniej widoczny na rynku pracy, a co za tym idzie – mogą pojawiać się oferty pracy od konkurencji. Nie każda musi jednak oznaczać odejście Twojego eksperta. Udział w programie to przecież wyróżnienie, które jest także inwestycją w jego rozwój.

Rozwój i zaangażowanie

Pracownicy, którzy biorą udział w programie ambasadorskim Twojej firmy chętniej angażują się także w szkolenia i kursy. To dla nich okazja, by zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, którą później będą mogli wykorzystywać w swojej komunikacji. Oprócz tego, to możliwość nawiązania nowych znajomości biznesowych i rozszerzenie sieci kontaktów. Zarówno employee advocacy online, jak i offline jest okazją do dyskusji na tematy branżowe z pracownikami innych firm, wymianę doświadczeń i poznanie nowych rozwiązań.

Program ambasadorski często także zwiększa zaangażowanie. Każdy pracownik może być ważnym elementem employee advocacy – dyrektor opowie o organizacji firmy od zaplecza, sprzedawca przedstawi najnowszy produkt, a kierownik produkcji pochwali się rozwiązaniami wykorzystywanymi w pracy.

Sukces w rekrutacji

Warto wiedzieć, że employee advocacy jest szalenie skutecznym narzędziem, jeśli chodzi o wszelkie procesy rekrutacyjne. Każdy, kto interesuje się pracą w Twojej firmie najpierw sprawdzi Waszą stronę internetową oraz media społecznościowe. To, co zobaczy na kanałach marki pomoże mu podjąć decyzję o aplikacji. Czynnik ludzki, który będzie widoczny w komunikacji firmy, to spora przewaga nad innymi pracodawcami. Nowi kandydaci uznają bowiem pracowników firmy za najlepsze źródło informacji. Dodatkowo, praca wśród specjalistów lub wizja tego, że pewnego dnia będą mogli pochwalić się wiedzą na podobnym poziomie, to ważny argument dla kandydatów.

 

Jak robić employee advocacy – case studies

Teoria to nie wszystko! Jakie działania wdrożyć, by rzeczywiście móc pochwalić się sprawnym programem ambasadorskim, który będzie przynosić rezultaty? Mam dla Ciebie kilka przykładów marek, które w swojej komunikacji wykorzystują swoich pracowników.

Spotkania z ekspertami

Zielonogórski e-commerce postanowił pokazać jak funkcjonuje na co dzień i stworzył program JKB Group Pro Series, do którego regularnie zaprasza swoich pracowników. Forma wywiadów to świetny pomysł z kilku względów. Przede wszystkim dostajemy wiedzę bezpośrednio od ekspertów marki – nie czytamy bloga, który mógł być redagowany przez cały dział marketingu. Pracownicy w rozmowie z prowadzącym spoza firmy opowiadają o swojej codziennej pracy, innowacyjnych rozwiązaniach czy planach na przyszłość. Firma chce zatrudniać większą ilość specjalistów, którzy świetnie sprawdzą się w tak dynamicznej pracy. Wywiady Pro Series mają pokazać potencjał i możliwości, by przyciągnąć nowych pracowników.

 

Produkt okiem sprzedawcy

Producent sprzętu dla piekarni i cukierni, firma Magorex, działa na rynku ponad dwadzieścia lat. Postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie i oprócz tradycyjnej prezentacji swojej oferty w katalogu czy na stronie internetowej, wybrała także format wideo. Na kanałach marki możemy znaleźć krótkie filmy, w których jeden z doradców handlowych przedstawia najczęściej wybierane produkty. Kto przedstawi ofertę lepiej, niż osoba, która na co dzień rozmawia z klientami i doskonale zna asortyment firmy?

Przebojowy lider

Na polskim LinkedIn znajdziemy 46 tysięcy profili osób pełniących stanowisko CEO. Co ciekawe, według badań Sproutsocial, aż 81% internautów uważa, że prezes firmy powinien zabrać głos, gdy dzieje się w niej coś ważnego. W te oczekiwania wpisuje się właściciel holenderskiej firmy Valuepack, która swój zakład ma również w Polsce. Theo Snoek regularnie pojawia się w komunikacji marki. Firma pokazuje swojego szefa nie tylko przy poważnych przedsięwzięciach, ale także w mniej formalnych formatach. Na kanałach firmy znajdziemy wiele filmów z udziałem prezesa czy aktualności blogowych, w których zabiera on głos.

empoyee advocacy blog firmowy

Ambasadorski klasyk – blog firmowy

Blog firmowy to miejsce, w którym najczęściej pojawiają się treści od ambasadorów marki. Pracownicy przygotowują wpisy eksperckie, w których merytorycznie opisują zagadnienie, nad którym pracują lub które sprawdza się w firmie. To sposób na podzielenie się wiedzą, pokazanie szerokiej kadry specjalistów i danie sygnału potencjalnym pracownikom, że w tym zespole mają szansę się rozwijać. Przykład takich wpisów możesz zobaczyć na blogu firmy Metapack, która przedstawia w swojej komunikacji wyzwania branży IT.

Sprawdź, jak skutecznie prowadzić blog firmowy →

Zacznij od strategii

Wdrożenie w firmie employee advocacy wcale nie musi być zadaniem łatwym i przyjemnym. Nie każdy specjalista ma ochotę udzielać sie w sieci. Jeśli widzisz niechęć wśród swoich pracowników, zastanów się co może być jej przyczyną. Być może nie chodzi o sceptyczny stosunek do mediów społecznościowych, ale samo nastawienie do firmy. Zadbaj na początku o wszystkie potrzeby Twojego zespołu, a gdy upewnisz się, że dobrze czują się w pracy, zasugeruj wprowadzenie programu ambasadorskiego. Możesz pomyśleć o systemie motywacyjnym lub szkoleniu, które pomoże poruszać się Twoim specjalistom w świecie Internetu. Swoją pracę zacznij przede wszystkim od strategii employerbrandingowej – pomyśl co może sprawdzić się w Twojej firmie, na jakich aspektach Ci zależy i co chciałbyś osiągnąć. Powodzenia!

social media

content, seo, social media

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra