
Benefity pracownicze w 2022. Psycholog zamiast owoców
Pandemia obróciła sytuację na rynku pracy o 180 stopni i nadal dyktuje kształt relacji między pracodawcą a pracownikiem.

Jakie nastroje panują obecnie wśród kandydatów? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co możesz zrobić, by wyjść im na przeciw? Przed Tobą podsumowanie najświeższych raportów z branży HR i kilka sprawdzonych rozwiązań.
Koniec z work-life balance
W trakcie pandemii COVID-19 granice między pracą a życiem prywatnym jeszcze bardziej się zatarły: pracę w wielu przypadkach nie tyle zabraliśmy do domu, ile zaczęliśmy ją w domu wykonywać – czytamy w podsumowaniu raportu Deloitte “Trendy HR 2021”. Oznacza to, że dotychczasowy work-life balance w postaci wejściówki na siłownie już nie wystarczy i świadome organizacje dawno już zdały sobie z tego sprawę. Początki były trudne – w 2020 roku, kiedy zmierzyliśmy się z pierwszą falą pandemii i obostrzeniami, pracownicy wystawili swoim pracodawcom “trójkę” (dokładniej ocena wyniosła 3,3 na 5) za podejście do ich zdrowia i samopoczucia (raport Activy “Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych. Nowe porządki”). Jedynie 25% respondentów wskazało duże zaangażowanie firmy pod tym względem. Jeśli po dwóch latach, nadal jesteś wśród pozostałych 75 procentach, najwyższy czas to zmienić.
Co możesz zrobić?
Przyjrzyjmy się deklarowanym potrzebom pracowników związanych ze zdrowiem i samopoczuciem przed pandemią oraz po jej wybuchu (z raportu Activy):
Przed pandemią:
Regularna aktywność fizyczna – 64,0%
Sen – dobra jakość snu – 55,8%
Czas – na przyjemności i rodzinę – 54,6%
Zdrowe odżywianie – 47,4%
Zminimalizowanie stresu – 38,4%
Poczucie spełnienia zawodowego – 37,4%
Rozwój osobisty – 36,5%
Równowaga psychiczna – 35,4%
W nowej rzeczywistości:
↑ Regularna aktywność fizyczna – 67,5%
↑ Zdrowe odżywianie – 51,5%
↓ Sen – dobra jakość snu – 50,4%
↓ Czas – na przyjemności i rodzinę – 44,7%
↑ Równowaga psychiczna – 43,9%
↓ Zminimalizowanie stresu – 40,7%
↓ Rozwój osobisty – 32,8%
↓ Poczucie spełnienia zawodowego – 31,7%
Potrzeba zachowania równowagi psychicznej, która zamykała zestawienie przed pandemią, wzrosła o 43,9%. Na pierwszym miejscu znalazły się regularna aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Jak wpłynęło to na listę benefitów, oferowanych przez pracodawców?
Przed pandemią:
Karta Multisport – 73,9%
Pakiet medyczny – 64,6%
Owoce w biurze – 47,7%
Wyjścia integracyjne – 34,7%
Dofinansowanie do szkoleń, języków, kursów – 31,7%
Wyzwania sportowe – 25,8%
Elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy – 25,4%
W nowej rzeczywistości:
↑Pakiet medyczny – 68,6%
↓Karta Multisport – 65,8%
↑Elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy – 29,9%
↓Wyzwania sportowe – 21,5%
↑Kafeteria benefitów – 18,9%
↓Dofinansowanie do szkoleń, języków, kursów – 16,8%
↓Owoce w biurze – 13,9%
Elastyczne podejście do czasu pracy wyparło owocowe czwartki. Ważniejszy niż wstęp na siłownię okazał się natomiast dobry pakiet medyczny. Benefity objęły także organizację pracy w warunkach zdalnych. Według raportu Activy pracodawcy starali się wyjść pracownikom naprzeciw oferując takie rozwiązania, jak:
- Zapewnienie pracownikom wygodnych i ergonomicznych krzeseł, biurek czy monitorów (wypożyczenie lub zwrot kosztów zakupu).
- Wprowadzenie rozwiązań technologicznych usprawniających pracę i komunikację.
- Umożliwienie pracy z bliskiej przestrzeni coworkingowej zamiast z biura.
- Szkolenia dla pracowników na temat zdrowej i efektywnej pracy z domu, dotyczące na przykład ergonomii
stanowiska pracy, zarządzania czasem, produktywności, ustalenia rytmu dnia wspierającego równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. - Prowadzenie zajęć sportowych online, aktywne przerwy w pracy.
- Tak zwane #wellbeingchallenge – cotygodniowe wyzwania motywujące do dbania o swoje zdrowie i samopoczucie.
- Spotkania online, chaty lub specjalna linia telefoniczna umożliwiająca zdalną konsultację ze specjalistami: lekarzami i psychologami, przeznaczona dla pracowników i ich bliskich.
- Personal Support Service – całodobowy numer telefonu, pod który pracownicy i członkowie ich rodzin w każdej chwili mogą zadzwonić i uzyskać wsparcie m.in. psychologa).
- Tworzenie wewnętrznych grup wsparcia – pracownicy oferują sobie nawzajem koleżeńską pomoc w sprawach prywatnych, np. przy odrabianiu zadań domowych z dziećmi czy robieniu zakupów.
- Szkolenie i tworzenie sieci pracowników wspierających w zachowaniu wellbeingu mentalnego.
Słowo roku w EB: Transparentność
Pandemia przyniosła niepewność, zachwiała względnym poczuciem bezpieczeństwa, obudziła strach przed przyszłością. Dlatego w 2022 roku zaufanie, reputacja i transparentność grają u kandydatów szczególną rolę – zauważają specjaliści HRM Institute w przewodniku “EB BOOK 2022”.
Szczerość, autentyczność i bycie poinformowanym o tym, co się dzieje w miejscu pracy, to czynniki bardzo mocno wpływające na poziom szczęścia pracowników w firmie – czytamy w przewodniku. Coraz częściej, zanim skorzystamy z produktu, usługi czy oferty pracy, zbieramy dostępne dane, sprawdzamy w różnych źródłach opinie i na końcu decydujemy, czy ufać ofercie, czy też nie. Okazuje się, że zaufanie do marek staje się bardzo cenną walutą.
Jak budować transparentność w relacjach z pracownikami? Przede wszystkim firma powinna zapewnić zatrudnionym dostęp do informacji, zbudować dwustronną komunikację między pracownikami a ich przełożonymi i zarządem. Dzisiaj jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Kandydaci do pracy i pracownicy chcą znać wartości, wyznawane przez organizację, sposoby na ich realizację oraz na rozwój. Chcą wiedzieć, co dzieje się w firmie, co się wydarzy i jak się przygotować do przyszłych zadań.
Korzyści, jakie niesie transparentność, jest bardzo dużo. Buduje ona większe zaufanie między pracodawcą a pracownikami, zwiększa motywację i zaangażowanie pracowników, podnosi poziom komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, zwiększa wydajność i efektywność pracy, pomaga wykorzystać informacje zwrotne do ulepszenia procesów w firmie, obniża poziom stresu, zwiększa poziom uczciwości i etycznych zachowań w biznesie.
Co możesz zrobić?
Jak budować kulturę transparentności w organizacji, by móc cieszyć się wszystkimi tymi korzyściami? Z pewnością istotne jest zdefiniowanie i wdrożenie systemu wartości organizacji, a także usystematyzowanie procesów wewnętrznych, istotnych z punktu widzenia pracownika. Sprawny onboarding, czyli procedura wdrażania pracownika na nowe stanowisko, jasna ścieżka awansu, przejrzyste struktury w organizacji. Pomocne mogą okazać się także benefity, zachęcające pracowników do aktywnego działania na rzecz usprawnienia procesów – nagrody za pomysły i idee, za inicjatywy oraz za promowanie firmy w lokalnej społeczności lub w social mediach.
W komunikowaniu wartości, procedur i benefitów może pomóc wiele kanałów komunikacji. Mogą to być zarówno wewnętrzne narzędzia:
- biuletyn informacyjny,
- plakaty w firmie,
- firmowy newsletter.
Jak i zewnętrzne kanały komunikacji:
- LinkedIn, gdzie pracownicy, ich przełożeni, a nawet członkowie zarządu mogą dzielić się treściami, komunikować i reagować na publikacje związane z firmą lub rozwojem pracowników.
- Kanał YouTube, prezentujący wewnętrzne życie firmy, relacje z wydarzeń i inicjatyw, w sposób poważny lub zabawny.
- Facebook, który będzie cennym źródłem informacji dla kandydatów do pracy, przedstawiający pracowników, ich rozwój w ramach firmy, zaangażowanie w akcje charytatywne, integracje, etc.
Od czego zacząć?
Pomysłów i inspiracji jest wiele, ale jak wprowadzać je z głową? Przed podjęciem istotnych decyzji, które wpłyną na pracowników, najpierw sprawdź, co gra, a co nie. Najlepszym i najprostszym narzędziem do tego celu jest ankieta satysfakcji. Możesz sprawdzić w ten sposób, które benefity są wysoko oceniane przez pracowników, co chcieliby dostać od pracodawcy, by pracować lepiej i wydajniej. Możesz zweryfikować, czy pracownicy są zadowoleni z onboardingu czy trzeba ten proces poprawić. Z jakimi wartościami firmy się identyfikują, a których brakuje im w kulturze organizacji.
Poznaj swoich pracowników lepiej i przeanalizuj ich oczekiwania. Możesz do tego celu zatrudnić firmę zewnętrzną, która pomoże wyciągnąć najbardziej obiektywne wnioski i wskaże kierunki, które dalsze kierunki działań. Zachowaj przy tym otwartą głowę i pamiętaj:
Ten rok pokazał, że kierowanie się aspektem ludzkim przy podejmowaniu decyzji dotyczących pracy i pracowników zapewnia liderom lepszą ochronę przed gwałtownymi zmianami. W obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, cel, potencjał i perspektywa są elementami niezbędnymi do stworzenia organizacji, która jest zdolna prosperować w nieprzewidywalnym otoczeniu, któremu towarzyszy wizja nieznanej przyszłości.
John Guziak, partner, lider zespołu Human Capital, Deloitte CE
Zmagasz się z wyzwaniami, jakie rynek pracy stawia przed Twoją organizacją? Budujesz wizerunek pracodawcy i szukasz sposobów na sprawną komunikację? Skontaktuj się z nami – pomożemy.
Kontakt
Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:
tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com
ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra