
Blog firmowy – jak prowadzić go skutecznie?

Liczby mówią same za siebie – blog firmowy się opłaca. Jak sprawić, by przekładał się na zyski? Podpowiadamy i mamy dla ciebie same konkrety.
Blog firmowy w liczbach, czyli dlaczego warto?
O tym, że prowadzenie bloga się opłaca, przekonały się firmy, które zainwestowały w taką formę tworzenia contentu. Wyniki badań pokazują, że było warto. Według raportu Hubspot aż 55% z nich zauważyło wyraźny wzrost ruchu, a 57% ankietowanych przyznało, że blog firmowy pomógł im pozyskać nowych klientów. Raport ThinkCreative wskazuje natomiast, że regularne publikowanie wpisów na stronie zwiększa ilość potencjalnych klientów nawet o 126%.

Ale to nie wszystko. 61% konsumentów, którzy dokonali zakupu, zadeklarowało w badaniu, że decyzję podjęli pod wpływem wpisu blogowego. Inna ważna liczba, którą warto odnotować to 47% – odsetek użytkowników sieci, którzy w raporcie Demand Gen Raport zadeklarowali, że przed skorzystaniem z oferty zaglądają na blog firmowy.
A teraz ludzkim językiem…
Jak widać, dane mówią same za siebie. Jeśli jednak ciągle jesteś sceptyczny, wyjaśniamy jak to się dzieje, że regularne zamieszczanie informacji o firmie przekłada się na wzrost liczby klientów:
-
Budowanie bliższej relacji z klientem
Dzięki wpisom na stronie możemy klienta edukować, pokazywać mu pracę naszej firmy „od kuchni”, akcentować zalety, informować o inicjatywach, w które się angażujemy, odpowiadać na pytania nurtujące klientów. To dobry sposób, by zbliżyć się do anonimowych użytkowników sieci i nawiązać z nimi więź.
-
Budowanie wizerunku eksperta
Szczególnie w tzw. „trudnych” branżach, blog firmowy pozwala dzielić się wiedzą i profesjonalizmem, a co za tym idzie – zaprezentować się jako wiarygodny partner.
-
Tworzenie bazy e-mail do newslettera
Sposobem na to, by anonimowi użytkownicy stali się firmie bliżsi, jest newsletter. Blog firmowy z ciekawymi treściami stanowi obietnicę, że otrzymywane na skrzynkę maile będą źródłem interesujących informacji, a dla Twojej firmy – że użytkownicy do Twojej strony wrócą.
-
Ocieplenie wizerunku firmy
Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę, że oprócz wynagrodzenia ważna jest dla nich atmosfera w firmie oraz dodatkowe benefity. Blog firmowy może posłużyć jako miejsce pokazujące zakład od środka i w ten sposób zachęcać do złożenia CV.
-
Wzrost ruchu na stronie
Google lubi strony, na których coś się dzieje. Dzięki regularnym wpisom roboty wyszukiwarki będą wracać do witryny i indeksować nowe treści. W treściach tych warto więc zawierać frazy kluczowe tak, by witryna miała jeszcze większe szanse na częste wyświetlanie się w wynikach wyszukiwania. Co ważne, blog firmowy zwiększa także ilość linków przychodzących do strony. Wpisy są udostępniane, podpinane pod inne teksy, tworząc wartościowe zaplecze pod pozycjonowanie.
Blog firmowy – zanim zaczniesz
Wszystko fajnie, ale czy to oznacza, że wystarczy produkować treści, by zobaczyć wymienione wyżej efekty? Niestety niekoniecznie. Blog firmowy wymaga sporych nakładów pracy, by mógł przełożyć się na korzyści. Trzeba też pamiętać o:
- Regularności i konsekwencji – stała liczba wpisów w miesiącu to podstawa, im jest ich więcej tym lepiej. Jeśli chcesz zobaczyć efekty, nie możesz porzucić tych działań po miesiącu, dwóch. Pierwsze wzrosty możesz odnotować nawet po kilku miesiącach, więc konsekwencja jest tutaj niezwykle ważna.
- Wartości – użytkownicy nie chcą czytać treści naszpikowanych słowami kluczowymi, które niczego nie wnoszą do ich życia. Pamiętaj też, że błędy ortograficzne i stylistyczne najbardziej irytują użytkowników Internetu.
- Ludziach – czyli takim dostosowaniu języka i komunikacji, by czytający mogli swobodnie przyswajać treści i UWAGA: również jeśli nie znają branżowego żargonu.
- Różnorodności – ciągnący się tekst przeczytają najwytrwalsi i osoby, które rzeczywiście poszukują konkretnej informacji. Warto urozmaicać tekst grafikami, wykresami, infografikami czy nagraniami wideo tak, by content był lepiej przyswajalny i zróżnicowany.
- SEO – prowadząc bloga nie można zapominać o pozycjonowaniu. Nie każdy wpis musi zawierać kluczowe frazy i spełniać wymogi Google, ale warto pamiętać o tym potencjale za każdym razem i przemycać elementy SEO. Praktyczne porady, jak to robić znajdziesz we wpisie Checklista SEO.
Do rzeczy. Jak prowadzić blog firmowy, by przynosił korzyści?
Przed tobą mała checklista, która pomoże ci zachować porządek w swoich działaniach i – mamy nadzieję – zmotywuje do działania.

1. Zdefiniuj swoją grupę docelową
Blog firmowy nie musi mieć jednej grupy. Możesz ją podzielić na przykład: na potencjalnych klientów, do których zaadresujesz wpisy o elementach oferty; na potencjalnych pracowników, którzy zainteresowani są życiem firmy; na użytkowników chcących edukować się w twojej dziedzinie. Ważne byś był świadomy tych grup i określił, jaki język, jakie formy przekazu i jakie rodzaje wpisów najbardziej je zainteresują.
2. Wybierz tematy wpisów
Zdefiniowanie odbiorców i ustalenie jakie cele ma spełniać blog znacznie ułatwiają wyszukiwanie tematów do wpisów. My podajemy gotowe propozycje:
‣ opisy akcji, w które angażuje się firma (z doświadczenia wiemy, że samo prowadzenie bloga może stać się dobrym motywatorem do organizowania nowych przedsięwzięć w firmie);
‣ prezentacja pracowników – w pracy, po godzinach;
‣ opis realizacji firmy;
‣ omówienie produktu/ zaprezentowanie nowej kolekcji;
‣ pokazanie użytkownikom najważniejszych zalet produktu lub grupy produktów czy usług;
‣ informowanie o związanych z branżą ciekawostkach/ nowościach/ zmianach prawnych, etc.;
‣ case study;
‣ wywiad z zadowolonym klientem;
‣ materiały edukujące klienta.
Zastanawiasz się, gdzie znaleźć inspiracje do wpisów? Źródeł jest naprawdę sporo:
‣ U konkurencji, na branżowych blogach, na forach branżowych i na facebookowych grupach – ważne są nie tylko same wpisy, ale również komentarze użytkowników, ich zapytania i bieżące problemy, które poruszają.
‣ W mailach, zapytaniach telefonicznych i wiadomościach na social media – twoi klienci pewnie nie raz wysyłają do ciebie zapytania. Któreś często się powtarza? Przygotuj wyjaśnienie/ instrukcję/ opis na blogu.
‣ Answerthepublic.com – to narzędzie, które polecamy często. Wystarczy, że wpiszesz do niego frazę kluczową, a otrzymasz gotowe zapytania, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarek. Wiele z nich może służyć już jako tytuł wpisu.
‣ Portalach branżowych – warto przygotować sobie listę portali, które sam czytujesz, zapisać się do newslettera i śledzić nowości. Mogą stać się cennym źródłem informacji o dziedzinie twojej działalności. Blog firmowy jest miejscem, w którym możesz pozwolić sobie na zabranie głosu w dyskusji, zaprezentować swój punkt widzenia i tym samym zachęcić do dyskusji.
3. Wnoś wartość
Nawet jeśli sięgasz po temat poruszony już przez inne branżowe blogi, postaraj się wnieść do niego dodatkową wartość merytoryczną. Staraj się każdy temat potraktować tak wyczerpująco jak to tylko możliwe i zawsze pamiętaj o celu konkretnego wpisu. Czy jest on zgodny z tytułem, czy użytkownik może dowiedzieć się z niego czegoś nowego, czy jest wystarczająco atrakcyjny (patrz: punkt niżej)?
4. Przykuwaj uwagę
Pamiętaj o ortografii, interpunkcji i stylistyce, a także o tym, by tekst był łatwo przyswajalny dzięki nagłówkom w treści, wypunktowaniom, tabelom, grafikom, które urozmaicą wpis. Użytkownicy najczęściej skanują teksty wzrokiem, a pogrubienia, śródtytuły i wypunktowania pozwalają ten wzrok zatrzymać i skłonić do przeczytania pełnego akapitu.
5. Pamiętaj o SEO
Jeżeli blog firmowy ma się przełożyć na wzrost ruchu na twojej stronie, tworzenie treści pod kątem pozycjonowanie jest niezbędne. Nie znasz się na SEO? Nie szkodzi, specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy listę czynności, które pozwolą ci tworzyć idealne wpisy pod pozycjonowanie. Znajdziesz ją tutaj: Checklista SEO.
Kontakt
Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:
tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com
ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra