Ile kosztuje prowadzenie fanpage?

Strzałkado góry

Ile kosztuje prowadzenie fanpage?

Wróć do listy

W 11. odcinku Dobrze Wiedzieć poruszyliśmy trzy ważne tematy: ile kosztuje prowadzenie fanpage, jak stworzyć stronę, która sprzedaje oraz jak dobrze robić Real Time Marketing.

 

Jeśli zainteresował Cię pierwszy temat, w tym artykule rozwijamy go znacznie szerzej z podaniem konkretnych kwot. Dowiesz się z niego, skąd biorą się rozbieżności w cennikach agencji social media, od czego tak naprawdę zależy kwota za prowadzenie fanpage i jak rozmawiać z agencją o pieniądzach.

W tym artykule chcemy skupić się na cenach i zakresie prac, związanych z prowadzeniem kanałów social media. Przypomnijmy, co tak naprawdę znajduje się na liście zadań osób prowadzących fanpage:

 

 • określenie grupy docelowej pod kątem zainteresowań, lokalizacji, wydarzeń z życia, wieku, płci, etc.;
 • przygotowanie strategii social media obejmującej harmonogram wpisów, komunikaty reklamowe dla poszczególnych etapów lejka sprzedaży;
 • opracowanie identyfikacji wizualnej na potrzeby social media i przygotowanie formatów reklamowych, grafik i innych materiałów graficznych zgodnych z tą identyfikacją;
 • przygotowanie contentu, który obejmuje teksty, zdjęcia, grafiki, wideo i inne rodzaje przekazów adresowanych na konkretną grupę docelową;
 • bieżące monitorowanie fanpage’a, odpowiadanie na komentarze, wiadomości, zapobieganie kryzysom;
 • prowadzenie kampanii reklamowych;
 • analiza danych ze statystyk fanpage’a, strony docelowej, reklam i opracowanie na tej podstawie dalszych działań.

Lista zadań jakich wymaga prowadzenie fanpage’a obrazuje, jak wiele zasobów jest niezbędnych do realizacji takiej usługi.

 

Są to zasoby materialne: sprzęt do sesji fotograficznych, kamera, mikrofony, oświetlenie do nagrywania wideo, oprogramowanie do retuszu, montażu, tłumaczenia i wgrywania napisów, ale też do przygotowywania grafik do postów czy do realizacji formatów reklamowych dla płatnych kampanii. Są to także zasoby niematerialne, czyli te najbardziej nieocenione umiejętności członków zespołu: copywritera, grafika, filmowca, tłumacza, specjalisty od płatnych kampanii i oczywiście managera, który trzyma to wszystko w ryzach.

Stwierdzenie, że rozliczasz się z agencją jedynie za efekty to zatem spore niedopowiedzenie. Bieżąca obsługa profilu to przede wszystkim koszty zasobów niezbędnych do wyprodukowania contentu i jego dystrybucji. Współpraca z agencją reklamową, która zajmuje się fanpagem kompleksowo, wiąże się oczywiście z ograniczeniem tych kosztów.

O tym, ile osób i do jakich czynności angażuje się podczas tworzenia strony firmowej w social media, pisaliśmy już w artykule Media społecznościowe w Reprezentuj.com. Czyli co?, w którym znajdziesz szczegółowy opis i case study prosto z naszej agencji.

Od czego jeszcze zależą koszty prowadzenia fanpage’a?

 

Zakres prac i zasoby to najbardziej „namacalne” czynniki, ale są jeszcze inne: charakter profilu, grupa docelowa i region, w którym chcemy docierać do użytkowników. Lifestyle’owe strony, propagujące popularne tematy, z dobrze określoną grupą odbiorców są „łatwiejsze” w prowadzeniu. Te biznesowe, które mają dotrzeć do użytkowników o konkretnych, trudno uchwytnych zainteresowaniach, wymagają znacznie więcej pracy, również tej koncepcyjnej. Inaczej będzie też wyglądać praca nad profilem obcojęzycznym, ponieważ wymaga dodatkowych tłumaczeń i tworzenia kreacji reklamowych w obcym języku, zgodnie z panującymi na lokalnym rynku trendami.

 

Kolejna sprawa, którą trudno z góry określić, to budżet na działania reklamowe. Kwota za usługę prowadzenia profilu, jaką podaje agencja, często nie obejmuje samego budżetu na kampanie płatne, a jedynie ich obsługę. Warto to doprecyzować podczas pierwszych ustaleń.

Co dostanę za 300 zł, a co za 3000 zł?

Co zatem musisz wiedzieć, kiedy słyszysz od agencji konkretną sumę? Kwota bezpośrednio przekłada się na wspomnianą wyżej listę zadań. Najłatwiej będzie pokazać to na przykładach. Ze względu jednak na tak dużą ilość czynników, które mogą wpływać na koszt prowadzenia fanpage’a, w poniższych zestawieniach nie będziemy brać pod uwagę budżetu na reklamę ani dodatkowych elementów, jak wielkość fanpage’a, grupę docelową czy region.

Tak, są agencje, które oferują prowadzenie profilu firmowego już za 300 zł

 

Chociaż najczęściej taką kwotę usłyszysz od freelancera lub amatora zajmującego się social media dorywczo. Na co możesz liczyć za 300 zł miesięcznie? Na raczej odtwórczy content oparty o zdjęcia stockowe, udostępnienia artykułów i treści znalezione w sieci.

 

Zakres działań obejmuje bardzo podstawową obsługę profilu, bez dodatkowych, autorskich i autentycznych form contentu, jak infografiki czy wideo. Mówiąc wprost – profil otrzymuje jedną osobę do obsługi, która przygotowuje posty, proste grafiki i planuje je z góry na cały miesiąc. Nie ma tutaj miejsca na elastyczność, szybką reakcję w przypadku nieprzewidzianych działań, sprawny kontakt.

 

Jedna osoba obsługująca Twój profil nie zada sobie trudu, by dobrze poznać Twoją firmę – w końcu musi zająć się też sporą ilością podobnych stron. Będzie poruszać się raczej w standardowych ramach, a prace nad profilem będzie traktować jako zadanie do odhaczenia z długiej listy swoich innych zobowiązań. Jeżeli taka forma współpracy Ci wystarcza, w porządku, ale pamiętaj o tym jeszcze zanim podejmiesz decyzję.

Za 1000 zł możesz już więc liczyć na pełną bieżącą obsługę profilu, dobry kontakt z agencją i szybką reakcję na bieżące tematy oraz wydarzenia.

W tej kwocie można zmieścić już całość zadań – od stworzenia strategii, po jej realizację w wykonaniu osób, które znają się na swoim fachu. W przeciwieństwie do freelancera, zyskujesz tutaj kompletny zespół, działający wspólnie nad Twoim profilem. Składa się on często z copywritera, grafika, fotografa i managera, który spina całość zadań i wie jak kontaktować się z firmą, by wyciągnąć z niej jak najwięcej informacji, oferuje znacznie wyższy poziom obsługi.

Za 1000 zł możesz już więc liczyć na pełną bieżącą obsługę profilu, dobry kontakt z agencją i szybką reakcję na bieżące tematy oraz wydarzenia, konkretną analizę i wyciągnięcie wniosków z działań. Różnice zauważysz też w jakości samego contentu. Nie będzie tu powtarzalnych grafik z banków zdjęć, treści będą bardziej kreatywne, a oprócz statycznego contentu może pojawić się również ten animowany lub nagrywany. W grę wchodzą także tłumaczenia czy wersja obcojęzyczna profilu, która wymaga od agencji rozeznania w lokalnych trendach i dobrej orientacji w kulturze danego kraju.

 

Wyższa kwota oznacza także większe zaangażowanie w komentarze pojawiające się na profilu, zapobieganie kryzysom, większą inicjatywę ze strony agencji. O ile więc w kwocie 300 zł musisz nadal monitorować swoje profile, za 1000 zł Twoje zaangażowanie będzie minimalne, a Ty i Twoi pracownicy będziecie głównie potrzebni do realizacji sesji zdjęciowych, krótkich produkcji firmowych czy wsparcia merytorycznego.

Koszty prowadzenia fanpage’a powyżej 3000 zł to już znacznie wyższy standard, który wybierają najczęściej właściciele branż „trudnych” lub firmy szeroko rozpoznawalne, liczące na bardziej kreatywne kreacje, skoncentrowane na rozpoznawalności.

Ta kwota pozwala już na prowadzenie całodobowej obsługi fanpage’a i wykorzystanie bardziej zaawansowanych form contentu, jak relacje live, regularne sesje fotograficzne z modelami, etc. Możliwe jest także zwiększenie intensywności i ogranie również wersji językowych, z kreacjami dedykowanymi dla konkretnego rynku.

 

Agencja z budżetem powyżej 3000 zł ma zazwyczaj większą swobodę działania, a ingerencja pracowników firmy nie jest konieczna. Możliwe jest prowadzenie testów kreacji i bardzo dogłębne analizowanie statystyk i mikro danych, które mogą zdecydować o sukcesie kampanii reklamowej.

Czas więc na ostatnie i najważniejsze pytanie: Jak rozmawiać z agencją reklamową o kosztach?

 

Przede wszystkim upewnij się:

 • co dokładnie wchodzi w zakres prac agencji;
 • ile osób jest zaangażowanych w prace – czy agencja ma własnego grafika, fotografa, montażystę, copywritera, tłumacza, czy większość czynności wykonuje jedna osoba;
 • czy kwota zawiera budżet reklamowy;
 • jakiego rodzaju kampanie reklamowe będą prowadzone – czy jedynie sponsorowanie postów, czy kampania będzie szerzej zakrojona.

 

Pamiętaj, że im więcej informacji dostarczysz agencji, tym konkretniejsze kwoty usłyszysz.Wypełnianie briefu nie należy do łatwych zadań, ale warto poświęcić na to czas, by pomóc agencji poznać firmę jak najlepiej. Na tej podstawie możliwe jest przeprowadzenie rzetelnego researchu, wyłapanie ewentualnych zagrożeń i trudności oraz zaplanowanie strategii, którą dużo łatwiej wycenić już na początku współpracy.

seo

content, seo

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra