Jak poprawić pozycję profilu na YouTube?

Strzałkado góry

Jak poprawić pozycję profilu na YouTube?

YouTube działa jak wyszukiwarka Google - jeśli chcesz mieć pewność, że twoje nagrania będą wyświetlały się na górze listy wszystkich filmów, musisz je odpowiednio wypozycjonować.

Wróć do listy

W tym wpisie znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić. To jednak nie wszystko. Mamy też mały bonus – garść podpowiedzi, jak zwiększyć klikalność i czas oglądania filmów na YouTube. Chcesz opanować ten kanał? Oto, co musisz zrobić.

Każdy ma swoją ulubioną pozycję. Na YouTubie ważniejsza jest jednak trafność.

Jeśli korzystasz z YouTube’a wiesz, że po wpisaniu interesującego cię hasła w wyszukiwarkę, klikasz najczęściej na pozycję, która jest w miarę “wysoko”. Ewentualnie scrollujesz dalej, ale tylko do momentu, aż tytuły filmów będą nadal nawiązywały do twojego zapytania. Ignorujesz nagrania, które są mniej powiązane z tym, co cię interesuje. Dlatego na YouTube niekoniecznie ważne jest, by być jak najwyżej i również dlatego pierwsza zasada publikowania filmów na YouTube brzmi: myśl, jak użytkownik i wybieraj frazy, których on sam wyszukuje.

Tworzysz film z przepisem na domowy rosół? Wybierz frazę “jak ugotować domowy rosół”. Chcesz wskazać użytkownikom najlepsze sprzęty do nagrań studyjnych, postaw na hasło “najlepszy sprzęt do nagrań studyjnych” albo “jaki sprzęt do nagrań studyjnych”.

Jak poprawić pozycję profilu na YouTube?

Dzięki temu podpowiesz YouTube’owi, o czym jest twoje nagranie, a jednocześnie zwiększysz prawdopodobieństwo, że będzie się ono wyświetlało właśnie w tych górnych przedziałach. Jeżeli nie od początku będzie widoczne w TOP10, uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że użytkownik z większym prawdopodobieństwem kliknie w nie nawet jeśli będzie trochę niżej – dopóki odpowiada na jego zapytanie.

Jak wykorzystywać słowa kluczowe? Jest kilka miejsc, w których warto przewidzieć dla nich miejsce:

  1. Tytuł filmu

    Tutaj twoja fraza powinna się znaleźć z prostej przyczyny: tytuł filmu najbardziej przyciąga uwagę użytkowników. Po tytule też YouTube będzie dopasowywał nagranie do treści zapytania. Wykorzystaj ten element.

  2. Opis filmu

    Najlepiej frazę zawrzeć już w pierwszym zdaniu, ponieważ to jego fragment jest widoczny w różnych umiejscowieniach. Nie oznacza to jednak, że fraza nie może się w opisie powtórzyć – oczywiście o ile jest wystarczająco długi, by wplatane słowa kluczowe nie brzmiały nienaturalnie. I tutaj druga porada, dotycząca opisu: wykorzystaj dostępną ilość znaków, nawet jeśli nie wierzysz, że użytkownicy przeczytają twoje słowa. Możesz dzięki temu wpleść więcej fraz i zyskasz większe pole do popisu, by zachęcić czytających użytkowników do obejrzenia filmu.

  3. Tagi

    Ponieważ użycie tagów na YouTubie bywa problematyczne, Google w jednym ze swoich tipów dla twórców podpowiedziało, jak to robić. Zasada jest krótka i bardzo prosta: używaj takich tagów, które będą najlepiej opisywały treść twojego filmu. Nie martwiąc się o ilość znaków czy interpunkcję. Wykorzystaj ten element, by podpowiedzieć algorytmom YouTube’a, czego dotyczy content i staraj się je upodobnić do wybranej frazy kluczowej.

    Swoją drogą, jeśli chcesz skorzystać z porad Google o tworzeniu filmów na YouTubie, zajrzyj na kanał Creator Academy.

Dlaczego jeszcze warto myśleć w kategoriach słów kluczowych, tworząc filmy na YouTube? Z dwóch powodów:

  • Po pierwsze, nawet krótka analiza fraz stosowanych przez użytkowników może dostarczyć ci nie tylko pomysłów na tytuły, ale także pomysłów na content.
  • Po drugie, wyszukiwarka Google coraz częściej wyświetla w swoich wynikach również filmy z YouTube’a – warto się wśród nich znaleźć!

Jak szukać słów kluczowych pod YouTube? Na przykład korzystając z tego darmowego narzędzia.

Jak poprawić pozycję profilu na YouTube?

Zasada numer dwa: przyciągaj spojrzenia.

Stosowanie fraz kluczowych to jednak nie wszystko. YouTube będzie chętniej wyświetlał twoje nagrania na lepszych pozycjach, jeśli odnotuje, że cieszą się one lepszą klikalnością niż konkurujące z nimi nagrania. I tutaj pojawia się częsty dylemat między sztywnymi zasadami pozycjonowania (czytaj: stosowanie fraz kluczowych) a pokusą, by posilić się na większą kreatywność. Niekiedy można te dwie kwestie pogodzić, innym razem nie jest to możliwe – decyzję musisz podjąć samodzielnie.

Jeśli jesteś początkującym YouTuberem, rozważ czy nie lepiej postawić na technikalia. Jeżeli cieszysz się już pewną oglądalnością, możesz zdecydować na większą kreatywność i dowolność. Chyba że to drugie jest dla Ciebie zdecydowanie ważniejsze i masz inne kanały docierania do użytkowników niż naturalna pozycja na YouTube – wtedy śmiało stawiaj na chwytliwe tytuły i opisy.

W jaki jeszcze sposób możesz przyciągać wzrok użytkowników? Jest kilka opcji:

  1. Thumbnail

    Czyli miniaturka zdjęcia, która wyświetla się na liście filmów. Pokombinuj tutaj z kreacjami. Zdjęcie, a może obrazek? Z napisem lub bez? Kontrastujące kolory albo stonowane? Wiele zależy od branży, w jakiej działasz i od użytkowników, do których mówisz. Zobacz, jak robi to konkurencja i znajdź sposób, by się na jej tle wyróżnić.

  2. Znaki interpunkcyjne i wielkie litery

    Stosowanie różnych znaków przestankowych czy wielkich liter to kolejne pole do przeprowadzania testów. Zobacz, co lepiej działa na twoich użytkowników i dostosuj się do ich zachowań. Nie przesadzaj jednak z ilością znaków interpunkcyjnych, nie pisz całych tytułów wielkimi literami, bo zamiast przyciągać wzrok, możesz zniechęcać do kliknięć.

  3. Emotikony

    Jedni je kochają, inni nienawidzą, ale przecież nie zawsze chodzi o irytujące buźki czy idealnie dobrane ikonki do treści. Strzałki, symbole, flagi to inne rodzaje emotikonów, które również na chwilę zatrzymają wzrok użytkownika. Stosuj je raczej w opisach. W tytułach sięgaj po emotikony sporadycznie, najlepiej jeśli znajdziesz dla nich jakieś bardziej kreatywne zastosowanie.

Jak poprawić pozycję profilu na YouTube?

Wyniki wyszukiwania są nieubłagane, bo rządzą nimi algorytmy. Staraj się żyć z nimi w zgodzie, ale pamiętaj też o użytkownikach i tym, że to oni są w pierwszej kolejności odbiorcami twoich treści. Roboty są dopiero na drugim miejscu.

Bo o ile król-content ma znaczenie, nie możemy zapominać o królowej-dystrybucji. Czyli trzeciej zasadzie publikowania na YouTubie.

Kanałów do dystrybucji jest kilka i można je podzielić na dwie główne kategorie:

Dystrybucja organiczna (darmowa)

To wszystkie kanały, za które nie płacisz: strony WWW, blog, media społecznościowe. Jeśli masz takich kanałów kilka, korzystaj z nich do promocji swoich nagrań.

Możesz do tego celu używać także kanałów zewnętrznych: grup facebookowych, forów, komentarzy na blogach innych autorów, gdzie będziesz zamieszczać linki do konkretnych nagrań. Pamiętaj tylko, by wybrany link idealnie pasował do toczącej się dyskusji – wtedy zwiększysz prawdopodobieństwo kliknięcia i obejrzenia filmu, ale też unikniesz blokad ze względu na spamowanie 😉

Dystrybucja płatna

Mowa tutaj oczywiście o reklamach filmów na YouTube, czyli w środowisku Google Ads. O możliwościach, jakie ten system reklamowy oferuje, przeczytasz tutaj.

Czy warto linki do filmów na YouTube sponsorować również na Facebooku? Średnio. Facebook i Google to konkurujące koncerny i ten pierwszy zdecydowanie woli reklamować filmy, które wgrywasz bezpośrednio na jego platformę. Może się to przekładać na wyższe koszty reklamy.

Na koniec zapowiadany bonus, czyli kilka wskazówek, jak zwiększać klikalność filmu. Te porady przydadzą się szczególnie osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę na tym niełatwym kanale jakim jest YouTube. Oto i one:

  1. Wybierz własną niszę

    Umówmy się, contentu na YouTubie jest ogrom i praktycznie znajdziesz w nim odpowiedź na każde zapytanie. Dlatego lepiej celować w nisze, a przez nisze rozumiem nie tylko tematy rzadziej podejmowane na tym kanale, ale także te powszechne, jednak bardziej “okrojone”. Na przykład, zamiast tworzyć kanał poświęcony ogólnie pojętej motoryzacji, postaw na konkretne zagadnienie w tej dziedzinie: samochody sportowe, silniki, tuning auta w warunkach domowych.

    W tym szaleństwie jest metoda. Zwróć uwagę, że kiedy oglądasz konkretny film na YouTubie, po prawej stronie wyświetla się boczne menu. W nim z kolei otrzymujesz podpowiedzi filmów najbardziej dopasowanych do tego oglądanego. Dzięki wybraniu swojej niszy zwiększasz prawdopodobieństwo, że będziesz się tam pojawiać regularnie.

  2. Używaj playlist

    Siłą playlist jest to, że po odtworzeniu filmu użytkownikowi ładuje się kolejne nagranie i to nie to wybrane przez YouTube’a, ale to, które ty zamieścisz na swojej liście.

    Jeśli nie masz jeszcze wystarczającej ilości nagrań do tworzenia playlist, skorzystaj ze sprytnego narzędzia zwanego Playlisty serialu. Możesz dzięki niemu oznaczyć swoją playlistę jako “oficjalny zbiór odcinków”, które należy oglądać razem. Możesz je ustawić klikając na ustawienia playlisty -> ustawienia zaawansowane -> ustaw jako oficjalny zbiór odcinków dla tej playlisty.

  3. Końcowy ekran

    Dodając wideo na YouTubie, możesz samodzielnie zdefiniować, jakie thumbnailsy mają pojawić się na karcie końcowej. Dzięki nim możesz zachęcić użytkownika do wyświetlenia innego filmu z twojego kanału. Nie zaniedbuj tego elementu, mimo że kosztuje chwilę dodatkowej pracy.

     

  4. Banery z linkami

    To kolejna opcja zachęcenia oglądającego do włączenia innych nagrań z Twojego kanału. Link w treści wideo może przekierowywać do podobnego filmu tematycznie albo do nagrania, które cieszy się dużą popularnością. Wykorzystuj potencjał swoich nagrań.

     

Jak poprawić pozycję profilu na YouTube?

Dlaczego to takie istotne?

Utrzymanie uwagi widza jest na YouTubie ważne. Czas, spędzany na oglądaniu pojedynczego nagrania, ale również zaangażowanie w postaci odtworzeń kolejnych filmów, podnoszą jakość twojego konta w oczach algorytmu. Zwiększasz w ten sposób szanse na lepsze zasięgi organiczne i wyższe pozycje na liście wyszukiwania. Nie zaniedbuj więc tych ostatnich porad i rób, co w twojej mocy, by utrzymać uwagę użytkownika jak najdłużej.

Oczywiście najlepszym na to sposobem zawsze będzie content. To na nim się skup, przygotowując dobrej jakości nagrania, na tematy ważne dla twojej grupy docelowej i wartościowe merytorycznie. Wszystko inne to tylko dodatki, wspierające twoje działania.

Na sam koniec wisienka na torcie, czyli statystyki.

Chociaż mogą denerwować i odbierać motywację (kiedy widzisz, że średnio użytkownicy oglądają tylko dwie minuty z twoich półgodzinnych nagrań), nie lekceważ ich. To spora kopalnia wiedzy o zachowaniach twoich widzów i potencjale twoich nagrań.

Śledź, które filmy cieszą się większą popularnością od pozostałych (chodzi nie tylko o czas wyświetlenia, ale także zasięg i zaangażowanie odbiorców), sprawdzaj, kto je ogląda i z jakich kanałów trafił na twój profil. Sprawdzaj w końcu, jak wyświetlenia przekładają się na czas oglądania.

I wyciągaj wnioski.

social media

biznes, content, social media

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra