Jak pozyskać klienta na Facebooku?

Strzałkado góry

Jak pozyskać klienta na Facebooku?

Wróć do listy

Chcesz aktywnie zdobywać kontakty do osób zainteresowanych twoją ofertą? Możesz wykorzystać reklamę, by pozyskać klienta na Facebooku. Przeczytaj, jakie są dobre praktyki w kampanii leadowej i jak zarządzać zdobytymi kontaktami.

 

Poruszyłyśmy też temat małego budżetu w Google Ads i tego, jak go najlepiej wykorzystać. Zachęcałyśmy również do prowadzenia sprzedaży poprzez facebookowy sklep. Kliknij na link i obejrzyj pełny odcinek – to tylko 6 minut.

Jak pozyskać klienta na Facebooku? Wybierz odpowiedni cel kampanii.

Pozyskiwanie kontaktów to nic innego jak cel reklamowy w menedżerze reklam platformy. Nie musisz tworzyć żadnych zewnętrznych plików, zaciągać żadnych danych. Tworzysz reklamę, kierujesz ją do wybranej grupy odbiorców, a on – jeśli jest zainteresowany – wypełnia formularz pozostawiając swoje dane kontaktowe. To bardzo proste i intuicyjne, o ile pamiętasz o kilku ważnych elementach, o których poniżej. Ale najpierw kilka słów o zaletach takiego rozwiązania.

Pozyskiwanie kontaktów na Facebooku – zalety kampanii

Kampania leadowa ma dwa ogromne plusy. Po pierwsze: umożliwia łatwe gromadzenie kontaktów w obrębie Facebooka. Użytkownik nie musi przechodzić na zewnętrzną stronę, która może nie działać sprawnie lub nie mieć wersji mobilnej. Wypełnianie formularza kontaktowego odbywa się na Facebooku, a użytkownik wpisuje tylko te dane, których platforma społecznościowa nie ma. Najczęściej więc wypełnienie i wysłanie formularza zajmuje więc kilka sekund. To dobry sposób, by pozyskać klienta, który nie lubi wychodzić poza aplikację.

Po drugie: pozyskane kontakty platforma gromadzi w formie wygodnego w użyciu pliku (do wyboru XLS lub CSV), którym możesz łatwo zarządzać i przechowywać.

Jak się przygotować do kampanii leadowej?

Stworzenie reklamy na pozyskiwanie kontaktów wymaga odrobiny czasu, więc warto się do niej przygotować przed kliknięciem na przycisk Utwórz w menedżerze reklam. O czym pamiętać?

1. Zamieść aktualną politykę prywatności na stronie.

Tworząc kampanię leadową musisz podać Facebookowi link do polityki prywatności w swojej domenie. To absolutny wymóg, więc pomyśl o tym od razu.

2. Zastanów się, co dasz w zamian.

Ponieważ celem reklamy jest zdobycie danych osobowych użytkownika, w tym numeru telefonu, adresu e-mail czy innych, warto zaoferować mu coś, z czego skorzysta. To nie musi być duża rzecz. Darmowa wycena, kupon rabatowy, krótki e-book albo link do nagrania czy listy artykułów na dany temat (jeśli prowadzisz blog firmowy, możesz przygotować taki link dla wybranej kategorii) w zupełności wystarczą.

3. Przygotuj grafiki.

Reklama leadowa może mieć formę pojedynczej grafiki lub filmu albo karuzeli składającej się z kilku grafik czy filmów. Zastanów się, która forma będzie najodpowiedniejsza do Twojej grupy docelowej i pamiętaj:

  • jeśli dodajesz film, koniecznie dodaj również napisy;
  • zadbaj o to, żeby grafika była czytelna i jasna, by nie wprowadzała w błąd, chcesz w końcu pozyskiwać wartościowe kontakty;
  • zestawianie kontrastowych kolorów bardziej przyciąga uwagę;
  • 20% tekstu na grafice nadal obowiązuje na Facebooku, trzymaj się tej zasady, by nie podnieść sobie kosztu i tak droższych już reklam leadowych;
  • chociaż przycisk Call to Action będzie się znajdował pod grafiką/ filmem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zawrzeć go również w obrazie.

4. Zdefiniuj grupę docelową.

Jak przy każdej reklamie, również w kampanii leadowej warto zadbać o dobrą grupę docelową. Im więcej formularzy zostanie wypełnionych, tym będzie ona tańsza, dlatego nie licz na szerokie targetowanie. Postaw raczej na bardzo precyzyjne docieranie do potencjalnych klientów.

Jeśli nie możesz jednoznacznie określić swojej grupy docelowej, pomyśl o stworzeniu grupy „lookalike”, czyli podobnych użytkowników do tych, którzy odwiedzali twoją witrynę lub do twoich fanów na Facebooku. Pod warunkiem, że twoimi fanami są przede wszystkim klienci, a nie znajomi, niezainteresowani twoją branżą.

Treść reklamy leadowej – dobre praktyki

Gotowy do stworzenia kampanii na pozyskiwanie kontaktów? Zacznij od stworzenia treści posta, który przyciągnie uwagę. Zasady są podobne, co przy tworzeniu jakiejkolwiek treści reklamowej. Czyli:

  • W pierwszym zdaniu zawrzyj największą korzyść jaką oferujesz użytkownikom.
  • Pozostałe korzyści wypunktuj poniżej.
  • Krótkie, czytelne zdania wystarczą, nie rozpisuj się za bardzo.
  • Wzbogać tekst emotikonami lub oznaczeniami tak, by był przyjemniejszy w odbiorze.
  • Podziel treść na krótkie akapity.
  • Wyjaśnij, co się stanie, kiedy użytkownik kliknie na przycisk przekierowujący do formularza.
  • Zadbaj o czytelny Call to Action. Obok facebookowego przycisku możesz dodać krótką treść i opis – wykorzystaj te miejsca, pamiętając, że CTA w pierwszej osobie częściej skłania do kliknięcia (np. Pobieram e-book, Chcę darmową wycenę, Odbieram kupon, etc.).

Tworzenie formularza kontaktowego – dobre praktyki

Kolejny krok to podpięcie formularza do posta. Jego tworzenie odbywa się w pięciu krokach, ale nie należy zapominać o zakładce Ustawienia, gdzie można zmienić język na polski (domyślnie będzie się wyświetlać w języku angielskim) oraz określić zakres udostępnienia. Ograniczenie dostępu oznacza, że formularz mogą wypełnić tylko osoby, którym wyświetli się on w formie reklamy. Udostępnienie otwarte umożliwia natomiast wypełnienie formularza również przez osoby, które zobaczą go poprzez udostępnienie, nie tylko reklamę.

  • Wracając do zawartości. Pierwszy krok to wybór rodzaju formularza: mocniejszy zamiar lub większy wolumen.

Mocniejszy zamiar oznacza trudniejsze wypełnienie formularza. I ma sens, bo to jak pozyskać klienta na Facebooku nie jest sztuką – większym wyzwaniem jest pozyskanie wartościowego klienta. Mocniejszy zamiar wzbogacony jest o dodatkowy etap potwierdzenia danych, który wydaje się utrudnieniem, ale tak naprawdę może podnieść jakość pozyskiwanych leadów.

  • Wprowadzenie do formularza – nie traktuj tej sekcji opcjonalnie

Chociaż drugi etap nie jest wymagany, warto go wykorzystać. W nagłówku możesz jeszcze raz krótko napisać, co użytkownik zyskuje wypełniając formularz. Możesz też dodać tekst w formie akapitu lub listy, wymieniając – na przykład – dalsze korzyści. W tej sekcji możesz też przesłać obraz do formularza, którzy zostanie do niego przypisany na stałe. Jeśli tego nie zrobisz, Facebook będzie wykorzystywał obraz z reklamy za każdym razem, kiedy będziesz korzystać z tego formularza.

  • Chcesz zbierać wartościowe leady? Przemyśl pytania w formularzu

Tworząc pola w formularzu możesz skorzystać z tych facebookowych – ich zaletą jest automatyczne uzupełnianie przez platformę, użytkownik nie musi robić tego sam. Możesz też dodać własne pole w formie krótkiej odpowiedzi, wielokrotnego wyboru, warunku czy daty spotkania. Warto przemyśleć dodanie zapytania, bo – chociaż będzie wymagało wysiłku ze strony użytkownika – podobnie jak Mocniejszy zamiar „odsieje” tych użytkowników, którzy wysyłają formularz bardziej z ciekawości niż z autentycznego zainteresowania ofertą.

  • Kiedy mowa o zbieraniu danych, nie może zabraknąć magicznego słowa…

RODO. Kolejny etap to zasady ochrony prywatności – w tym miejscu wkleisz link do polityki prywatności na twojej stronie. Upewnij się, że jej treść jest starannie przygotowana, a nie tylko skopiowana z sieci. Korzystasz z Pixela Facebooka? Tworzysz grupy remarketingowe w Google Ads – to wszystko warto zawrzeć w polityce prywatności.

Jeśli chcesz dodać dodatkowe pliki – regulaminy, pola dla zgód, etc., kliknij na checkbox przy Dodaj niestandardowe zastrzeżenie.

  • Podziękuj i zapowiedz, co będzie się działo dalej

Na koniec wypełnij treść do ekranu z podziękowaniami. Warto tutaj poinformować jaki będzie kolejny krok. Np.: Nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu najbliższych dwóch dni. Albo: Kliknij na przycisk Pobierz poniżej, by otrzymać swój darmowy e-book.

Pod treścią podziękowań możesz jeszcze na koniec wezwać użytkownika do działania. Do wyboru masz trzy rodzaje przycisku: Wyświetl witrynę, Pobierz i Zadzwoń do firmy.

Pamiętaj: Niedokończony formularz możesz zapisać i wrócić do jego edycji. Jeśli jednak klikniesz na Zakończ, formularza nie będzie można już edytować. Jeśli będziesz chciał wprowadzić zmiany, konieczne będzie skopiowanie formularza i stworzenie nowego z uwzględnionymi zmianami.

Chcesz pozyskać klienta na Facebooku? Zadbaj o dobrą obsługę.

Zdobycie listy kontaktów to tak naprawdę dopiero pierwszy krok obsługi kampanii leadowej. Najbardziej liczy się to, co następuje później. Nasze doświadczenie mówi, że jednym z największych problemów w pozyskiwaniu klientów przez Facebooka jest obsługa użytkowników, którzy wypełnili formularz.

Przede wszystkim, jeżeli obiecujesz coś w zamian za formularz, musisz się z tego wywiązać. I to szybko. Dwa, trzy dni w świecie Internetu to już zbyt długo – po tym czasie użytkownik może już zapomnieć, że wypełnił twój formularz. Upewnij się też, że osoba dedykowana do kontaktu z klientem dysponuje odpowiednią ilością czasu, by obsłużyć każdego użytkownika. Chodzi o czas, ale też o jakość tej obsługi. Szanuj kontakty, które otrzymujesz. Jeśli nie teraz, w przyszłości mogą być twoimi lojalnymi klientami.

Na koniec nasz #protip

Chociaż pozyskiwanie kontaktów najczęściej dotyczy aktualnej oferty, zdobytą listę użytkowników możesz odświeżać co jakiś czas. Jeśli sprzedajesz nieruchomości, ale nie możesz zainteresowanej osobie zaoferować tego, czego szuka, być może za pół roku będziesz już mógł. Szukanie mieszkania trwa, a z biegiem czasu decyzja klienta może również ulec zmianie.

A może jesteś w stanie zaproponować inną usługę albo produkt? Wykorzystaj fakt, że użytkownicy interesują się twoją ofertą. Być może już krótka rozmowa podczas pierwszego kontaktu pozwoli ci znaleźć inne rozwiązanie dla tej konkretnej osoby. Jeśli nie, zrób sobie notatkę i odezwij się do niej, kiedy będzie to możliwe. Kontakty są cenne, znajdź sposób, by je wykorzystać maksymalnie.

content, seo

google analytics

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra