
Jak wykorzystać media społecznościowe w Employer Brandingu?
Tak naprawdę nie ma znaczenia czy panuje rynek pracownika czy pracodawcy. Każda firma chce zatrudniać zaufanych, wieloletnich i lojalnych pracowników. Może w tym pomóc Employer Branding i media społecznościowe.

Employer Branding to bardzo szerokie zagadnienie, dlatego w tym artykule skupię się na kilku punktach. Będzie o tym:
- czym jest Employer Branding,
- czego pracownicy oczekują od firm,
- dlaczego media społecznościowe to podatny grunt dla działań rekrutacyjnych,
- jakie są najważniejsze zasady w społecznościowym EB,
- jakie treści publikować, by stworzyć spójną strategię Emloyer Brandingową w mediach społecznościowych.
Employer Branding – co to jest?
Employer Branding to działania, mające na celu zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy. Polega więc na uwypukleniu zalet przedsiębiorstwa, które w oczach kandydata są atrakcyjne i sprawią, że wybierze właśnie tego pracodawcę. Nie dlatego, że musi, ale dlatego, że chce.
Employer Branding to jednak nie tylko przekonywanie kandydatów do składania CV. Wiele firm, wprowadzających strategię EB zapomina, że jej drugim, równie ważnym filarem, jest aktywizowanie osób już zatrudnionych w firmie. Pracownicy mają stać się w tym procesie ambasadorami swojego pracodawcy, którzy bez przymusu i z własnej inicjatywy dzielą się dobrym słowem o firmie i stają w jej obronie.
Czego chcą pracownicy? Pieniędzy, dużo pieniędzy.
Tutaj nic się nie zmienia. Wysokie zarobki były, są i będą na pierwszym miejscu oczekiwań kandydata do pracy. Nie oznacza to jednak, że pracowników nie można zdobywać również innymi sposobami.
W 34. odcinku Dobrze Wiedzieć ostatni z naszych tipów poświęciłyśmy benefitom pozapłacowym, które mogą przekonać kandydata do podjęcia zatrudnienia. Dane pochodzą z najnowszego raportu przygotowanego przez Randstad – „Employer Brand Research 2020. Raport krajowy Polska”. Do TOP 5 najbardziej atrakcyjnych benefitów trafiły:
- dodatkowe świadczenia urlopowe (urlop wypoczynkowy, urlop naukowy),
- opieka zdrowotna,
- elastyczne godziny pracy,
- całkowity albo częściowy zwrot kosztów dojazdu do pracy i kosztów związanych z mobilnością,
- szkolenia wewnętrzne i dofinansowanie dalszej edukacji (kursy, certyfikaty itp.).
Zobacz pełną listę benefitów pozapłacowych docenianych przez pracowników (raport Randstad):

Jak więc widać, era owocowych czwartków czy bijących rekordy popularności benefitów sportowych powoli przemija. Zweryfikowała to zresztą pandemia, kiedy konieczność pracy zdalnej i stosowania środków ostrożności, pokazała, iż gry komputerowe w miejscu pracy czy pełna firmowa lodówka nie są pracownikowi niezbędne do życia.
Czego chcą twoi pracownicy? Sprawdź to.
Każda firma jest jednak nieco inna. Różni się klimatem, charakterem, wynikającym ze specyfiki branży, warunków panujących w miejscu pracy i setek innych czynników. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na faktyczne poznanie nastrojów panujących w twojej firmie, jest po prostu spytanie o nie pracowników. Oczywiście w formie anonimowej ankiety pracowniczej.
Możesz zlecić jej przygotowanie i przeprowadzenie zewnętrznej firmie albo opracować ją samodzielnie. Sformułowanie odpowiednich pytań jest tutaj bardzo ważne, ale nie ważniejsze niż wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Dlatego warto rozważyć zaangażowanie zewnętrznej strony, która przeanalizuje dane w sposób obiektywny, wolny od emocji.
Dlaczego warto wykorzystywać media społecznościowe w Employer Brandingu?
Powodów jest kilka, ale ten najważniejszy można streścić w jednym zdaniu i jest ono w dodatku potwierdzone przez badanie przeprowadzone przez Glassdoor:
86% kandydatów szuka pracy korzystając z social media
Wiedzą o tym pracodawcy i dlatego z roku na rok coraz więcej firm korzysta z tego kanału jako narzędzia rekrutacyjnego. Marki wybierają do tego celu LinkedIn, Goldenline oraz Facebooka. Jak jednak pokazuje raport Randstad, rekrutację można prowadzić także na Instagramie, Twitterze i Snapchacie, chociaż po te platformy sięga niewielki odsetek pracodawców i rekruterów.
Drugi powód? Według ankiety przeprowadzonej przez LinkedIn, 70% kandydatów sprawdza reputację firmy przed aplikowaniem.
Co ciekawe – aż 69% z nich nie wyśle swojego CV, jeśli zobaczy coś, co im się nie spodoba. Nawet jeśli są bezrobotni!
Inne zalety mediów społecznościowych to:
- możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych kandydatów,
- stosunkowo niskie koszty w porównaniu do płatnych platform z ofertami pracy,
- opcje targetowania w reklamie, które pozwolą skierować treści z dużą precyzją do odpowiedniej grupy docelowej.
Ten ostatni podpunkt to ważny argument. Prowadząc działania EB w Reprezentuj Studio, nasi klienci często potwierdzają, że jakość składanych CV poprzez kampanie społecznościowe jest wyższa niż w przypadku aplikacji pozyskiwanych w ramach portali z ofertami pracy. Nawet jeśli ich ilość jest mniejsza.
Przeczytaj również: Jak dzięki CSR zdobyć zaufanie klientów?
Jak wykorzystać media społecznościowe w Employer Brandingu? 4 zasady.
Przejdźmy więc do rzeczy – w jaki sposób korzystać z możliwości jakie oferują pracodawcom social media? Wybrałam cztery zasady, którymi warto się kierować tak, by obecność firmy w mediach społecznościowych wspierała działania EB.
-
Wybierz swoje kanały
Zacznij od zdefiniowania, które kanały będą dla ciebie najbardziej odpowiednie. Jak to zrobić? Najlepiej biorąc pod uwagę specyfikę każdego z nich.
Jeśli prowadzisz rekrutację na stanowiska wymagające wyższego wykształcenia, dobrym medium będzie LinkedIn, ale też Facebook. Ten drugi kanał pozwoli natomiast dotrzeć do szerszej grupy użytkowników, również kandydatów bez wyższego wykształcenia, nie posiadających precyzyjnych kwalifikacji.
Warto też brać pod uwagę żywotność postów w mediach społecznościowych, o czym również mówiłyśmy w 34. odcinku Dobrze Wiedzieć. Dlaczego to ważne? Ponieważ wiąże się z intensywnością publikacji. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteś w stanie publikować wpisy co 18 minut na Twitterze tak, by były cały czas widoczne dla użytkowników.
Przeczytaj również: Wiadomości na LinkedIn, czyli jak łączyć marketing z networkingiem
-
Mów ludzkim językiem
Tego oczekują użytkownicy mediów społecznościowych w ogóle. Daj swojej marce głos, który jest przyjazny, ludzki i szczery. Odpowiadaj na komentarze i zapytania, utrzymuj dialog na kulturalnym i przyjaznym poziomie. Na tym etapie poznawania potencjalnych kandydatów nie musi zawiązywać się między wami sztywna, profesjonalna więź.
-
Aktywizuj pracowników
Jak już wspominałam, pracownicy-ambasadorzy to największa wartość każdej firmy i doskonałe narzędzie Employer Brandingowe. Zachęcaj ich, by udostępniali, komentowali treści, ale też – by sami zadbali o swój profesjonalny profil, na przykład na LinkedInie.
Nie stosuj jednak przymusów. Aktywizowanie pracowników to niełatwe zadanie, które wymaga cierpliwości, ale też otwartości na pracowników. Jeśli okaże się zbyt trudne – oto, co możesz zrobić na platformach społecznościowych, by zwiększać ich zaangażowanie:
♦ dokumentuj ważne wydarzenia firmowe i publikuj zdjęcia z imprez integracyjnych, spotkań, wydarzeń sportowych, targów i innych,
♦ oznaczaj swoich pracowników w udostępnianych postach,
♦ korzystaj z funkcji LinkedIn: gratuluj pracownikom stażu pracy, doceń ich pracę lub zaangażowanie w projekt,
♦ aktywnie reaguj na posty pracowników w social mediach.
-
Dostarczaj wartościowy content
Czyli treści dostosowane do potrzeb twoich odbiorców – jak mówi każdy poradnik. Co to jednak dokładnie oznacza? O ile firma szukająca specjalistów IT zna swoją grupę docelową całkiem dobrze, to zakład produkcyjny poszukujący pracowników na przeróżne stanowiska, stanie przed większym wyzwaniem.
Na szczęście jest kilka typów postów, które sprawdzą się zawsze. Co zatem publikować w mediach społecznościowych, by budować spójny wizerunek marki?
- Porady rekrutacyjne, informacje o procesie zatrudniania panujące w twojej firmie.
- Ciekawostki branżowe, pokazujące, że firma zatrudnia specjalistów i jest na bieżąco w nowych rozwiązaniach i trendach.
- Employee Value Proposition, czyli informacje o benefitach, jakie firma oferuje pracownikom.
- Relacje z firmowych wydarzeń – od targów, przez akcje charytatywne, po imprezy integracyjne dla pracowników.
- Portrety i historie pracowników – tych wieloletnich czy po awansie.
- Informacje o firmie, na przykład w formie cyklu prezentującego historię, wartości czy osiągnięcia przedsiębiorstwa.
- Nowe inwestycje, partnerów, klientów, wskazujących, że firma się rozwija.
- Inicjatywy pracowników (sport po godzinach, wolontariat, hobby).
- Jako tzw. “wypełniacz” śledź Kalendarz Świąt Nietypowych i publikuj informacje o dniach powiązanych z twoją branżą.
Oprócz samych treści liczy się także forma. Eksperymentuj z różnymi formatami – w mediach społecznościowych możesz udostępniać nie tylko posty ze zdjęciem, ale także linki, nagrania wideo, grafiki. Możesz je wykorzystać, żeby w bardziej kreatywny sposób przedstawić ofertę pracy, EVP czy historię pracowników. Zobacz kilka naszych kreacji.
Firmowe produkcje wideo
Brzmi poważnie, ale tworzenie wideo na potrzeby Employer Brandingu wcale nie musi wymagać ogromnych kosztów i nakładów pracy. Dla naszych klientów przygotowujemy firmy pokazujące pracowników, ich inicjatywy, zarząd czy warunki panujące w zakładzie. Zobacz kilka inspiracji:
Zdjęcia pracowników
Upewnij się, że masz niezbędne zgody od pracowników i przedstawiaj ich sylwetki oraz osiągnięcia w mediach społecznościowych. Zdjęcia twarzy świetnie przyciągają uwagę.






Historia firmy i wydarzenia
Przedstaw historię swojej firmy i najważniejsze informacje o wydarzeniach. Jeśli nie w formie wideo czy zdjęć pracowników, to w formie grafiki.






Pracownicy twarzą marki
Nie każdy czuje się dobrze przed kamerą, ale większość nie ma problemu z udzieleniem pisanego wywiadu. Zobacz jak pracownicy mogą promować firmę i wartości jakie przekazuje pracownikom.
- Oferujesz możliwości rozwoju w postaci dofinansowania do kursu językowego? Pozwól pracownikowi powiedzieć o jego zaletach. Zobacz: Magorex dla pracowników: dofinansowanie do kursów językowych
- Zatrudniasz wieloletnich pracowników, którzy obserwowali transformację firmy? Wykorzystaj ich punkt widzenia. Zobacz: 10 lat w Valuepack – wywiad z Danutą Urban
- Szukasz pracownika dla konkretnego działu? Pokaż jak wygląda jego praca. Zobacz: Jak wygląda praca zespołu prefabrykacji rozdzielnic?
- Praktykanci mają szansę na stałe zatrudnienie w twojej firmie? Pokaż ich historię. Zobacz: Z praktyk do pracy w Metapack – historia Mateusza
Na koniec
Działania Employer Brandingowe to szerokie zagadnienie, a obszar mediów społecznościowych jest jedynie jednym z jego elementów. Pamiętaj, że taka strategia – jak każda inna – wymaga dokładnego przygotowania się i bardzo szczegółowej analizy. To, co sprawdzi się w jednej firmie, nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem w innej. Wiele też zależy od możliwości zakładu, otwartości zarządu i samych pracowników.
Mimo to, warto podjąć ten wysiłek, bo każde działanie firmy pracuje na jej wizerunek, a w przypadku Employer Brandingu możesz zyskać dodatkową wartość. Mianowicie wprowadzić realne zmiany w funkcjonowanie firmy i poprawę komfortu pracy zatrudnionych osób. Warto? Myślę, że tak.
Spodobał ci się ten artykuł?
Kontakt
Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:
tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com
ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra