Jak zacząć komunikację w mediach społecznościowych?

Strzałkado góry

Jak zacząć komunikację w mediach społecznościowych?

Wróć do listy

Media społecznościowe to aktualnie bardzo szeroki obszar operacyjny, na którym łatwo się zgubić i szybko poddać. By nie dopuścić do takiej sytuacji, warto skrupulatnie przygotować się do tworzenia komunikacji swojej marki. Jakie działania podjąć przed opublikowaniem pierwszego postu w mediach społecznościowych?

Nie skacz na głęboką wodę. Utoniesz.

Chociaż to bardzo pesymistyczny scenariusz, jak najbardziej prawdopodobny. Jeśli myślisz, że wystarczy raz na kilka tygodni wrzucić na swoją tablicę przypadkowe zdjęcie, z krótkim komunikatem „Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!”, to jesteś w błędzie. Już w tym momencie mogę Cię zapewnić, że publikować będziesz coraz rzadziej, a ruch na Twoich profilach będzie znikomy. Co zatem zrobić, by odnieść pewien sukces i zbudować rzetelny wizerunek swojej marki?

Zastanów się z kim, gdzie i w jakim stylu chcesz pływać.

Mówiąc mniej metaforycznie – wymyśl strategię, której będziesz się trzymać. Ważne jest, by odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania– do kogo, co, jak i gdzie będziesz mówić. To ułatwi Ci pracę nad komunikacją marki i zapewni rozwiązania, które będą się sprawdzać na dłuższą metę.

Pamiętaj, że strategia (chociaż brzmi poważnie) wcale nie musi być kilkustronicowym dokumentem napisanym podniosłym językiem. Może to być kilka punktów i założeń, których będziesz się trzymać. Strategia nie musi być też przyjęta już na zawsze – jej poszczególne elementy mogą się zmienić w zależności od sytuacji na rynku, Twojego pomysłu na biznes oraz Twoich klientów. Warto jednak dobrze przemyśleć każdą zmianę planu.

DO KOGO?

Ten krok to nic innego, jak stworzenie persony – czyli osoby, do której będziemy kierować nasze komunikaty w sieci. Chociaż może Ci się wydawać, że każdy może zostać Twoim klientem, tak nie jest. Twoje usługi trafiają do konkretnej grupy zainteresowanych, którą musisz teraz określić.

Na pewno masz jakieś spostrzeżenia związane z charakterystyką Twoich klientów. Warto jednak lekko zboczyć z obranego do tej pory kursu, oczyścić umysł i zastanowić się jeszcze raz, jakimi cechami wyróżniają się te osoby. Na co zwrócić uwagę tworząc personę dla swojej marki?

  1. Jakiej jest płci i w jakim wieku?

  2. Jakie zdobyła wykształcenie? Gdzie pracuje? Ile zarabia?

  3. Gdzie mieszka? Jaka jest jej sytuacja materialna?

  4. Jakie są jej potrzeby? Czym kieruje się podczas wyboru Twoich usług? Jakie może mieć obiekcje?

  5. Czego oczekuje od Twojej marki?

Ta ogólna charakterystyka to jedno, ale warto także spojrzeć na personę nieco głębiej. Z czego wynikają jej potrzeby?

  • potrzeba jawna – Potrzeba, o której mówimy głośno – “Chcę kupić nowy telefon…”
  • potrzeba głęboka – Potrzeba, która tak naprawdę stoi za naszą decyzją – “żeby robić lepsze zdjęcia”
  • aspiracje – Po co Twojej personie realizacja potrzeby? – “żeby zdobyć więcej fanów na Instagramie”
  • przekonania – Co musi zrobić persona w drodze do realizacji celu? – “Muszę przekonać szefa, żeby dał mi podwyżkę.”

WAŻNE! Nie musisz zamykać się w jednej personie! Z Twoich usług mogą korzystać przecież różne osoby z różnymi potrzebami. Może się okazać, że Twoja marka ma kilka person, do których będzie się zwracać w swoim komunikacie. Persony mogą różnić się od siebie w zależności od pewnych czynników, na przykład od etapu lejka sprzedażowego.

Więcej o personie dowiesz się z odcinka Dobrze Wiedzieć →

CO?

Co chcesz publikować? Na jaki rodzaj contentu chcesz postawić? Jakie masz możliwości? To tylko kilka pytań, które pomogą Ci w tworzeniu strategii komunikacji. Znasz swoją branżę i swoich klientów – wiesz, co ich przekonuje i jakich treści szukają.

Masz do wyboru naprawdę szeroki wachlarz możliwości – w mediach społecznościowych spotykamy infografiki, wpisy poradnikowe czy różnego rodzaju wideo. Które z nich wybrać w swojej komunikacji? To zależy od tego, co chcesz przekazać swoim odbiorcom! Jeśli nie masz pewności, jakie treści będą angażujące dla Twoich klientów, daj sobie trochę czasu na wypróbowanie każdej z możliwości – szybko zauważysz, w jakim kierunku warto płynąć.

Jak dopasować rodzaj treści do odbiorców? Przeczytaj nasz poradnik →

JAK?

Obok stworzenia persony i znalezienia odpowiednich formatów, musisz zastanowić się także, w jaki sposób kierować swój komunikat do odbiorców. To, jakim językiem będziesz mówić do obserwatorów Twoich profili w mediach społecznościowych, w dużej mierze będzie zależeć od ich specyfiki. W jednej branży świetnie sprawdzi się luźny przekaz, który będzie odpowiadał za rozrywkowe treści na tablicy Twojego potencjalnego klienta, w innej lepiej będzie postawić na poważną narrację. Chcesz być dobrym kolegą czy ekspertem i pomocnym nauczycielem?

GDZIE?

Myśląc o mediach społecznościowych, pewnie masz w głowie przede wszystkim Facebooka. Opcji na szczęście jest dużo więcej i istnieje prawdopodobieństwo, że na innych platformach Twoja marka także powinna się pojawić. Nie ma sensu uwzględniać w swojej strategii każdego portalu społecznościowego – często brak na to sił, czasu i pomysłu. Nie marnuj swojego potencjału i mocy przerobowych na kanały, z których Twoi klienci nie korzystają. Jeśli Twoja persona to osoba w średnim wieku, prawdopodobnie nie przegląda TikToka – nie musisz się tam pojawić.

Przejrzyj dostępne platformy społecznościowe, zobacz rodzaj treści, które się na nich pojawiają i zdecyduj, czy to miejsce dla Twojej firmy. Może się okazać, że chętnych na Twoje usługi szybciej znajdziesz na Pinterest niż na YouTube.

Gratulacje, połowa basenu przepłynięta. Co dalej?

Czas przygotować materiały, które wykorzystasz w swojej komunikacji. Może wydawać Ci się to trudne i kosztowne, ale prawda jest taka, że nie potrzebujesz całego sztabu ludzi i wielkiego nakładu finansowego. Przepisem na sukces w mediach społecznościowych jest autentyczność – pokazuj swoją codzienną pracę, zastosowanie swoich produktów, realizacje czy pracowników. Wystarczy zdjęcie zrobione smartfonem lub krótkie nagranie wideo z przyjazną twarzą.

Jeśli chcesz wyróżniać się spośród innych marek, możesz opracować swoją identyfikację wizualną. Na początek wystarczy kilka ciekawych elementów graficznych lub chwytliwe hasło oraz logo dodane w darmowym programie. Oczywiście, warto zainwestować w budowanie swojego wizerunku! Jeśli Twoja marka będzie na to gotowa, możesz zatrudnić grafika i stworzyć coś wyjątkowego.

Nasza rada? Myśl o dłuższej perspektywie czasu. Warto zainwestować w profesjonalną, różnorodną sesję fotograficzną i wykorzystywać zrobione zdjęcia do komunikacji.

Boisz się popełniać błędy w swojej komunikacji?

Obejrzyj odcinek, w którym punktujemy najczęstsze pomyłki w mediach społecznościowych →

Ostatnie metry przed dopłynięciem do brzegu.

Ostatnia prosta przed Tobą. Wiesz już, jaki rodzaj contentu sprawdzi się w Twojej komunikacji, gdzie publikować oraz do kogo mówić. Co ważne, masz zgromadzone odpowiednie materiały! Czas zorganizować swoją pracę i połączyć w jedność to, co już masz.

Harmonogram – to jedno z rozwiązań, które szczególnie dobrze sprawdza się w naszej pracy. Po latach w branży marketingowej wiemy, że systematyczność i uporządkowane zadania znacznie ułatwiają komunikację i, co najważniejsze, motywują nas do regularnego publikowania.

Zobacz przykład dokumentu, który wykorzystujemy na co dzień dla naszych klientów. Pracujemy na harmongoramach miesięcznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki plan publikacji powstał na tydzień, dwa tygodnie czy kwartał. Wszystko zależy od Twoich pomysłów i czasu, jaki chcesz przeznaczyć na te działania.

W harmonogramie określamy dzień, w którym udostępniamy treść, rodzaj contentu, treść komunikatu oraz ewentualne hasło na grafiki. Planując komunikację wybieramy też media, z których będziemy korzystać – zdjęcia, wideo czy mockupy.

jak rozpocząć komunikację marki w mediach społecznościowych

Głęboka woda czy płytki staw?

Pierwsze publikacje za Tobą? Gratulacje! To jednak nie koniec Twojej pracy – przyszedł czas na ewaluację Twoich działań i analizę statystyk. Otwórz panel z danymi na platformie, na której działasz. Zobacz, jak radziły sobie poszczególne posty, który rodzaj treści budził największe zaangażowanie i generował największy ruch na profilu Twojej marki. Dopiero po rzetelnym ocenieniu swojej pracy i przeanalizowaniu uzyskanych wyników, dowiesz się, co sprawdza się w Twojej komunikacji w mediach społecznościowych.

Nadal nie wiesz od czego zacząć? Skorzystaj z naszego koła ratunkowego – kurs Social Media to praktyczne warsztaty, na których nauczysz się zarządzać swoim profilem na Facebooku oraz Instagramie. Zobacz szczegóły →

content, seo, social media

content

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra