Jak założyć grupę na Facebooku i dobrze nią zarządzać?

Strzałkado góry

Jak założyć grupę na Facebooku i dobrze nią zarządzać?

Facebook od dawna na pierwszym miejscu stawia rozwój społeczności i budowanie relacji. Narzędziem, które ma pomóc powrócić platformie do korzeni są grupy. Jak założyć swoją grupę i dobrze nią zarządzać?

Wróć do listy

Po co założyć grupę na Facebooku?

Skoro czytasz ten artykuł, prawdopodobnie wiesz dlaczego chciałbyś założyć grupę na Facebooku. Stworzenie grupy na Facebooku to przede wszystkim dobry sposób na zbudowanie zgranej społeczności skupionej wokół jednego tematu czy branży. To miejsce do wymiany poglądów, doświadczeń, dzielenia się swoimi poradami czy patentami.

Facebookowe grupy to nowoczesna namiastka forów dyskusyjnych, które funkcjonowały kiedyś w Internecie. Dlaczego tylko namiastka? Chociaż na forach panował większy porządek, grupy na Facebooku mają sporą przewagę jeśli chodzi o ich intuicyjność i łatwość dostępu. Wystarczy przecież, że jesteśmy zalogowani na portalu, a świat grup dyskusyjnych stoi przed nami otworem.

O wzroście znaczenia grup na Facebooku mówi się już od kilku lat, jednak dopiero ostatnie ich udoskonalenia i nowe funkcjonalności przesyłają jasny komunikat – Facebook kocha grupy i to właśnie one będą jednym z najważniejszych miejsc na portalu przez następne lata.

Grupa na Facebooku? To nie dla mnie.

Z pewnością jesteś członkiem kilku grup o różnej wielkości i aktywności użytkowników. Na pewno też wyciągasz pewne wnioski i masz niemałe obawy związane z założeniem swojej grupy. Nic dziwnego, tworzenie i rozwijanie grupy to piekielnie ciężka praca, którą trzeba dokładnie zaplanować. Spójrzmy prawdzie w oczy – grupy na Facebooku nie wystarczy założyć i czekać aż sama zacznie dobrze funkcjonować. Konieczne jest Twoje zaangażowanie i czas włożony w to przedsięwzięcie. Grupa nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • nie lubisz nawiązywać kontaktów z obcymi ludźmi,
 • nie jesteś w stanie poświęcić minimum godziny dziennie na założenie i rozwój grupy,
 • jesteś niecierpliwy i oczekujesz efektów od razu,
 • oczekujesz, że grupa od razu będzie sprzedawać.

Większość osób, które planują założyć grupę na Facebooku, ma bardzo podobne obawy. Zwykle wiążą się one z tym, że grupy o podobnej tematyce już istnieją i spóźniliśmy się z pomysłem. Obawa jak najbardziej zrozumiała, ale czy słuszna? Pamiętaj, że nawet jeśli istnieje już grupa o podobnym temacie, prawdopodobnie jest ona stara i duża, a w związku z tym nieco chaotyczna. Użytkownicy mogą szukać mniejszych, zadbanych alternatyw. To szansa dla Ciebie, by wnieść mały powiew świeżości.

Zanim założysz grupę na Facebooku

Jak z każdą działalnością, którą chcesz podjąć – najpierw zrób research i zbadaj rynek. Jeśli wiesz, że istnieją grupy o podobnej tematyce, warto sprawdzić czego może im brakować i czego ich członkowie oczekują. Pamiętaj też, że możesz zawęzić tematykę swojej grupy do bardzo niszowej – w ten sposób zgromadzisz wartościowe osoby i nie będziesz konkurować z większymi rywalami.

Dobrze wiedzieć, że przy bardzo szerokiej grupie, możesz powoli zatracać nad nią kontrolę i będzie Ci trudniej wybić się spośród jej członków. Tego jako administrator chyba nie chcesz, prawda?

Grupa na Facebooku założona – co dalej?

Samo założenie grupy z oczywistych względów nie wystarczy. Na samym początku skup się na tym, by wyglądała ona jak najbardziej profesjonalnie. Od czego zacząć?

 1. Wymyśl tytuł grupy

  Tytuł ma być prosty i mówiący wprost o czym jest grupa. Dlaczego? Grupy wyświetlają się użytkownikom Facebooka w propozycjach – skomplikowana albo nic nie mówiąca nazwa, może odpychać nowych członków.

 2. Zaprojektuj cover photo grupy

  To punkt równie ważny, jeśli nie ważniejszy niż tytuł. Jesteśmy wzrokowcami i pierwsze co będzie nam się rzucać w oczy, to właśnie graficzna wizytówka firmy. Okładka ma nie tylko ładnie wyglądać, ale także komunikować propozycję wartości grupy dla jej członków.

 3. Stwórz regulamin grupy

  To istotny punkt przy zakładaniu grupy. Długie i niezrozumiałe przepisy zostaw naszym ustawodawcom. Spróbuj oprzeć swój regulamin na trzech prostych zasadach dotyczących szacunku do innych, kryteriów akceptacji postów oraz używania wyszukiwarki przed dodaniem pytania.

 4. Zdecyduj o rodzaju grupy

  Na Facebooku wyróżniamy dwa główne rodzaje grup, otwarte i zamknięte. My polecamy tę zamkniętą – jako właściciel masz większą kontrolę nad tym, kto dołącza do Twojej grupy. Ustawiając profil zamknięty unikniesz botów, podejrzanych osób i ewentualnej konkurencji. Grupa zamknięta to także możliwość zadawania pytań osobom, które chcą do niej dołączyć – dzięki temu możesz uzyskać kilka ciekawych informacji o ich preferencjach i oczekiwaniach.

Jak wypromować swoją grupę na Facebooku?

Zacznij od swoich kanałów, to najszybszy i najłatwiejszy sposób, by zgromadzić członków, jakich oczekujesz.

 1. Fanpage

  Zacznij od najprostszej z możliwych opcji – przygotuj informację o powstałej grupie na swoim fanpage. Najciekawiej będzie, jeśli zdecydujesz się na post ze zdjęciem. Przyciągająca wzrok grafika zrobi swoje! W treści posta napisz o tym w jakim celu utworzyłeś grupę i czego się na niej spodziewać. Pamiętaj o umieszczeniu linku do grupy i zaakcentowania jego obecności. Tym razem zaszalej trochę z emotkami!

 2. Zaproś znajomych

  Od tego zaczniesz budowanie swojej społeczności. Zaproś zainteresowanych tematem znajomych, którzy pomogą Ci rozkręcić Twoją grupę.

 3. Wyślij newsletter

  Jeśli dobrze korzystasz z tej formy promocji, znasz jej moc! Linkuj w swoim newsletterze do grupy. Osoby, które są w Twojej bazie mailingowej prawdopodobnie są zainteresowane tematyką społeczności i chętnie do niej dołączą. Jeśli nie po pierwszym mailu, to może po kolejnym? Niezależnie od tego na jaki temat wysyłasz newsletter, spróbuj linkować także do grupy.

 4. Promuj się na innych grupach

  Chociaż może wydawać się to nieco nie na miejscu, możesz spróbować tej formy promocji. Oczywiście w granicach dobrego smaku i rozsądku! Nie przygotowuj osobnego posta zachęcającego do dołączenia do Twojej grupy, zrób to subtelniej włączając się w dyskusję, której tematyka dotyczy tego, czym zajmuje się Twoja grupa.

 5. Wpisy na blogu

  Pamiętaj, że ludzie trafiają także na Twoją stronę internetową i na artykuły blogowe. Nie zaszkodzi od czasu do czasu wspomnieć w nich o facebookowej grupie, z której dowiedzą się więcej na opisywany temat. Możesz także przygotować baner na stronę, który będzie zachęcał do dołączenia.

Jak zaangażować członków w grupie na Facebooku?

Dobrze, podstawy mamy już za sobą. Dopiero teraz zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki! Gotowy? Najważniejsze zasady dotyczące grup na Facebooku poznasz oglądając 32. odcinek Dobrze Wiedzieć, teraz czas je trochę rozwinąć!

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że na samym początku istnienia grupy to Ty jesteś najważniejszy i to od Ciebie zależy jak potoczą się jej losy. Mało który członek sam z siebie zacznie udzielanie się na grupie, na której nic się nie dzieje. To Twój czas na stanie się liderem, który rozpocznie dyskusję, nawiąże relacje z innymi i pokaże, dlaczego warto spędzać w tej grupie czas.

Ważna informacja na początek – nie zaczynaj od razu od treści sprzedażowych czy promocyjnych. Początek istnienia grupy to moment na poznanie jej pierwszych członków – dowiedz się kim są, czym się zajmują, spróbuj dodać ich do znajomych. Takie informacje to dla Ciebie szansa na dowiedzenie się czego członkowie oczekują od tej grupy.

Poznałeś już pierwszych członków? Napisz post ze swoimi przemyśleniami na konkretny temat i wywołaj ich do odpowiedzi – oznacz w poście i zapytaj jakie mają zdanie. W ten sposób możesz rozpocząć dyskusję i aktywizować innych użytkowników. Pamiętaj też, żeby odpowiadać na komentarze!

Bądź zaangażowanym administratorem, który ciężko pracuje nad grupą i jej członkami. Niech Twoja społeczność widzi, że zależy Ci na nich i ich zdaniu. Pamiętaj tylko, żeby nie zmuszać swoich członków do aktywności – nic na siłę, sztuczne posty, konkursy i angażowanie tylko ich odstraszą.

Nie czekaj ze swoimi działaniami, aż zbierze się liczba członków o jakiej marzysz. Nawet garstka osób skupiona wokół jednego tematu to bardzo dużo! Ważne, żeby podtrzymywać ich aktywność, znajdować wartościowe tematy do rozmowy i tak wpłynąć na zachowanie członków, by sami zaczęli mocniej angażować się w życie grupy.

To na początek powinno wystarczyć! A co potem?

Model pięciu poziomów grup na Facebooku

Nie każda grupa znajduje się na tym samym etapie rozwoju, to oczywiste. Facebook wyróżnia pięć poziomów ewolucji grupy, na których możesz się znaleźć.

Poziom 1.

Ten poziom to sam początek i czas dla administratora grupy. To etap, na którym najistotniejsze będzie określenie reguł grupy, jej wartości i konsekwentne pozyskiwanie ludzi. Na tym poziomie Twoją rolą jest prowadzenie komunikacji w grupie, publikacja wartościowych treści i poznawanie nowych członków. Na tym etapie użytkownicy udzielają się rzadko.

Poziom 2.

Skąd wiedzieć, że przeskoczyłeś na poziom drugi? Członkowie Twojej grupy zaczną chętniej i z większym zaufaniem udzielać się pod postami. Na tym etapie wyłania się kilku liderów dyskusji, więcej osób także tworzy swoje posty i angażuje się w aktywność między sobą. Twoją rolą nadal jest pozyskiwanie nowych użytkowników i aktywizacja członków.

Poziom 3.

Liderzy, którzy wykształcili się wcześniej, są już bardzo dobrze znanymi osobami w grupie i prawdopodobnie gotowi są by stać się jej moderatorami. Podziel się z nimi swoimi obowiązkami – pomogą Ci zapanować nad coraz większą grupą członków. Najlepiej, jeśli podzielicie się obowiązkami według bloków czasowych, albo tematyki czy rodzaju obowiązków.

Poziom 4.

Czas na spotkanie offline! Relacje w grupie są już mocno zacieśnione i prowadzą do poznania się na żywo. Administrator na tym poziomie powinien przejąć inicjatywę i zorganizować meetup członków grupy. Może to być luźne spotkanie, panel dyskusyjny czy większa konferencja. Ważne, żeby do tej pory mieć wypracowany sposób prowadzenia grupy, oparty na stałych elementach. Istotni są także współpracujący ze sobą liderzy społeczności i sprawnie działający moderatorzy.

Poziom 5.

Poziom piąty to grupa samoorganizująca się, w której członkowie wychodzą z własnymi inicjatywami i inni chętnie w nich uczestniczą. To też moment, w którym zaczynają tworzyć się mini grupy w tej samej tematyce, mające Twoją grupę za grupę matkę. Może to być tworzenie się lokalnych oddziałów czy jeszcze mniejszych sekcji. Bardzo niewiele grup wchodzi na ten poziom.

Chcesz poznać więcej tajników zarządzania grupą na Facebooku? Pamiętaj o naszych darmowych konsultacjach marketingowych Dobrze Wiedzieć. Albo skorzystaj z naszych szkoleń: Szkolenia Dobrze Wiedzieć.

biznes

content, seo, social media

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra