
Kampania remarketingowa – jak skutecznie docierać do klientów?

Czy wiesz, że im częściej spotykasz swoją sympatię, tym większe masz szanse, że się w tobie zakocha? Podobnie jest z reklamą.
W szumie informacyjnym, na jaki konsumenci są narażeni każdego dnia, twoja reklama zginie szybko. Nawet jeżeli zrobisz wszystko, by była wizualnie zachwycająca i idealnie trafiała do twojego targetu. Z pomocą przychodzi kampania remarketingowa, która pomoże ci utrzymać uwagę klientów na dłużej.
Na czym polega kampania remarketingowa?
Kampanię remarketingową możesz prowadzić zarówno na Facebooku jak i w kanałach, które oferuje Google (m.in.: sieć wyszukiwania, strony internetowe, kanał YouTube). Polega ona na wyświetlaniu przekazu reklamowego osobom, które były już na Twojej stronie internetowej.
Kampania remarketingowa jest jednym z najsilniejszych narzędzi sprzedażowych – bez względu na to, czy sprzedajesz produkty w sklepie online czy oferujesz dla swoich klientów usługi. Nic dziwnego, możesz dzięki niej:
- tworzyć bardzo sprecyzowane reklamy,
- docierać do użytkowników bardzo szybko i na dużą skalę (na smartfonie, komputerze, Facebooku, stronach internetowych, YouTubie),
- ograniczyć koszty reklamy – idealnie sprecyzowana grupa i komunikat to duże oszczędności w kampaniach reklamowych.
Kampanie remarketingowe szeroko wykorzystują e-commerce’y. Z pewnością nie raz miałeś wrażenie, że dany produkt z odwiedzonego niedawno sklepu dosłownie śledzi cię po sieci. Tego typu reklamę możesz też skutecznie wykorzystywać reklamując usługi, a nawet treści. Na przykład poprzez:
- stworzenie kampanii bannerowej, mającej na celu zwiększanie świadomości o marce,
- informowanie użytkowników o aktualnych promocjach albo voucherach dla nowych klientów,
- informowanie użytkowników o nowych treściach: wpisie na blogu firmowym, zdjęciach z nowej realizacji w galerii, nowym menu lunchowym,
- zapytanie o udzielenie pomocy – zapoznałeś się z ofertą, więc może masz pytanie do naszego doradcy?
Możliwości jest wiele i zależą w dużej mierze od twojej polityki sprzedażowej. Czasami jednak sam pomysł wypróbowania takiej kampanii skłania do kreatywności.
O czym pamiętać przed utworzeniem kampanii remarketingowej?
Jest kilka kwestii technicznych, które należy rozwiązać zanim jeszcze zabierzemy się za myślenie o kreacji remarketingowej.
- Do kampanii remarketingowej niezbędne jest zainstalowanie kodów na stronie – Pixela Facebooka, jeśli chcemy, by reklamy wyświetlały się użytkownikom na Facebooku i stronach/ aplikacjach partnerskich albo Tag Remarketingowy Google Ads, jeżeli w grę wchodzą kampanie w sieci wyszukiwania, na stronach internetowych w postaci banerów albo na YouTubie.Może ci tutaj pomóc programista, ale jeśli twoja strona jest na WordPressie, wystarczy instalacja odpowiednich wtyczek. Jak pobrać Pixel Facebooka oraz Tag Remarketingowy Google dowiesz się tutaj: https://www.facebook.com/business/help/952192354843755 oraz tutaj: https://support.google.com/google-ads/answer/2454000?co=ADWORDS.IsAWNCustomer%3Dfalse&hl=pl
- Po zainstalowaniu kodów trzeba utworzyć grupę użytkowników, którzy odwiedzili stronę. Później tę właśnie grupę będziesz wybierać podczas konfigurowania całej kampanii. Zarówno Facebook jak i Google potrzebują chwili, żeby „uzbierać” taką grupę.Na Facebooku taką grupę utworzysz wchodząc w menedżerze reklam w Grupy odbiorców, a następnie tworząc grupę niestandardowych odbiorców i wybierając ze źródeł Witrynę.W panelu Google Ads wejdź w Narzędzia i ustawienia i w kolumnie Zasoby wspólne wybierz Zarządzanie odbiorcami. Zobaczysz, że automatycznie utworzy się grupa Wszyscy użytkownicy (Google Ads). Korzystając z „plusika” możesz dodać własną o bardziej sprecyzowanych parametrach.
- Każda z grup remarketingowych, czy na Facebooku czy w Google Ads, musi mieć przynajmniej 1000 użytkowników. Jeśli więc twoja strona nie generuje dużego ruchu, pierwszym krokiem będzie uruchomienie kampanii, które ten ruch na stronę zapewnią.
- Upewnij się, że masz na stronie zainstalowane darmowe narzędzie Google Analytics, dzięki któremu będziesz lepiej śledzić wyniki swojej kampanii.
Częste błędy w kampanii remarketingowej
Kampania remarketingowa może budzić wiele negatywnych emocji, szczególnie jeśli jest nachalna i nieadekwatna do oczekiwań konsumentów. Jak ich uniknąć? Istnieje kilka dobrych praktyk:
Podziel swoich użytkowników
Skuteczna kampania remarketingowa to taka, która precyzyjnie odpowiada na potrzeby użytkownika. Jeśli masz na stronie różne działy, na przykład usługi, blog, galerie, albo po prostu różne kategorie produktów – dostosuj treść reklamy do osób, które trafiły na poszczególne podstrony.
Na przykład: Jeśli użytkownik znalazł na twoim blogu firmowym ciekawy wpis, wyświetl mu reklamę, kiedy pojawi się nowy. Użytkownikom, którzy przeglądali usługi, możesz zaproponować kontakt z doradcą albo rabat.
Typowy błąd: Najczęściej reklamą remarketingową atakują sklepy internetowe, które nie zawsze robią rozróżnienie na użytkowników, szukających produkt i tych, którzy już go kupili. O ile wyświetlanie produktów odwiedzonych ostatnio ma sens, to po dokonaniu zakupu taka reklama może już irytować. Jeśli możesz, wyłącz z grupy remarketingowej osoby, które zakończyły transakcję.
Zwróć uwagę na czas spędzany na stronie
Uwierz lub nie, ale nie każdy użytkownik twojej witryny chciał się na niej znaleźć. Jeden mógł kliknąć reklamę przez pomyłkę, innego mógł zmylić przekaz twojej reklamy lub komunikatu w sieci (temu przypadkowi warto się przyjrzeć, jeśli zauważysz w Google Analytics bardzo dużą ilość wejść na daną podstronę, ale bardzo krótki czas i wysoki współczynnik odrzuceń – ale to temat na inny raz).
By nie wydawać pieniędzy na wyświetlanie reklam (na przykład w systemie płatności za 1000 wyświetleń) i nie denerwować użytkowników twoimi banerami, ogranicz odbiorców remarketingu do takich, którzy spędzili na stronie odpowiednią ilość czasu. Na Facebooku nie możesz wskazać konkretnej ilości czasu przeglądania witryny, ale możesz wybrać jedną z trzech wartości: jedną czwartą, jedną dziesiątą albo pięć procent osób, które spędziły na stronie największą ilość czasu.
Kieruj reklamy na zaangażowanych użytkowników
Czas spędzony na stronie to jedna możliwość na selekcję bardziej zaangażowanych odbiorców. Druga to częstotliwość wyświetlania strony. Na Facebooku możesz sprecyzować swoją grupę, zawężając ją do osób, które trafiły na twoją stronę na przykład dwa razy i częściej. To zdecydowanie lepsza grupa niż jednorazowi użytkownicy.
Uważaj na częstotliwość wyświetleń
W systemie Google Ads w przypadku reklamy bannerowej możesz samodzielnie wybrać jak często ma się ona wyświetlać użytkownikom. Na Facebooku taka opcja jest dostępna tylko przy wyborze kampanii o celu Zasięg. Ma on spore ograniczenia – nie skłania użytkownika do wykonania konkretnego działania, po prostu wyświetla reklamę największej możliwie ilości użytkowników. To świetna opcja dla kampanii rozbudzającej świadomość o marce, ale jak chcesz już promować content i zachęcić użytkowników do przejścia na stronę, lepszym celem będzie Ruch.
Dlatego rozważ te możliwości i ograniczenia, a jeśli zdecydujesz się na inny cel niż Zasięg, monitoruj częstotliwość wyświetlania reklamy. W przypadku remarketingu będzie ona znacznie większa niż przy innych reklamach (od kilku do kilkunastu razy w zależności o wielkości twojej grupy remarketingowej). Ważne jednak, by monitorować tę wartość i reagować w sytuacji, gdy na przykład zacznie gwałtownie rosnąć. Wtedy warto zastanowić się nad zmianą kreacji albo rozszerzeniem grupy.
Nie odkopuj kontaktów z przeszłości
Tworząc grupę odbiorców, możesz zdecydować jak długą mają znajdować się w twojej grupie remarketingowej. Dobra praktyka mówi jednak, by ograniczyć ten czas członkostwa do 30 dni. Jeśli ktoś w ciągu ostatnich 60 czy nawet 180 dni nie odwiedził ponownie twojej witryny – najprawdopodobniej żadna reklama nie przekona go, by wrócił. Możesz oczywiście próbować, ale rozważ rozdzielenie kampanii remarketingowej na kierowaną do osób sprzed 30 dni i osób, które na stronie były wcześniej. Czarno na białym zobaczysz, która grupa reaguje na reklamę lepiej.
Korzystaj z grup podobnych użytkowników
Remarketing ma jeszcze jedną ciekawą zaletę, otwierającą kolejny szereg możliwości. Otóż, po zainstalowaniu kodów w swojej witrynie, możesz tworzyć grupy odbiorców podobnych do tych, którzy odwiedzili twoją stronę, dokonali na niej zakupu czy przeczytali konkretny artykuł. Umożliwia to Facebook, a od niedawna również Google Ads.
Jak to działa? Ty tworzysz grupę podobnych użytkowników do tych, którzy – na przykład – przeglądali twoją ofertę i spędzili na niej odpowiednią ilość czasu. Facebook albo Google wybiera ich cechy charakterystyczne i poszukuje wśród innych użytkowników sieci tych, które w największym stopniu „pokrywają się” z twoimi. To bardzo prosty i niezwykle skuteczny sposób na targetowanie odbiorców reklamy bez zastanawiania się nad ich zainteresowaniami, wiekiem, płcią czy wykształceniem.
Grupy podobnych użytkowników to równie szeroki temat, co remarketing, dlatego śledź nasze publikacje o marketingu i oglądaj nasz kilkuminutowy program Dobrze Wiedzieć. Z pewnością do niego wrócimy.
Kontakt
Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:
tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com
ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra