Wiadomości na LinkedIn, czyli jak łączyć marketing z networkingiem

Strzałkado góry

Wiadomości na LinkedIn, czyli jak łączyć marketing z networkingiem

LinkedIn jest specyficznym medium społecznościowym – nie szukasz tu przyjaciół, a budujesz sieć kontaktów biznesowych. Jak robić to z klasą i maksymalnie wykorzystywać możliwości wiadomości LinkedIn?

Wróć do listy

Nie musisz opuszczać swojego biura, żeby wymienić się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi ekspertami w Twojej branży. Możesz dyskutować z ludźmi z całego świata, których w rzeczywistym świecie prawdopodobne nie miałbyś szansy spotkać. Oczywiście to wszystko zasługa wiadomości LinkedIn i ich nietypowego charakteru.

LinkedIn to już nie tylko wirtualne CV. To największa platforma biznesowa na świecie, która pozwoli Ci czerpać ogromną wiedzę od innych.

Zacznijmy od początku, czyli od krótkiego wyjaśnienia czym jest LinkedIn i dla kogo został stworzony. Jeszcze kilka lat temu ten portal internetowy służył głównie do budowania swojego CV – uzupełniania ukończonych szkół, odbytych kursów, czy zajmowanych stanowisk. Od dawna jednak LinkedIn spełnia dużo ważniejszą rolę. To miejsce w Internecie, w którym możemy zarówno wystąpić w roli ekspertów, jak i czerpać wiedzę od innych. To właśnie tutaj znajdziemy przedsiębiorców z przeróżnych branż, którzy w swoich publikacjach i aktualizacjach chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Warto zaznaczyć, że to największa platforma o charakterze biznesowym na świecie – już ponad 610 milionów użytkowników ma tutaj swoje profile, z czego 121 milionów jest aktywnych codziennie*. Co ważne, aż 77% użytkowników, to pracownicy działów HR i rekruterzy. LinkedIn jako największa sieć skupiająca profesjonalistów to obowiązkowe miejsce dla specjalistów i firm.

*Źródło: 46 Eye-Opening LinkedIn Statistics for 2020, Firm99.com

Niezależnie od tego, czy prowadzisz profil swojej firmy czy marki osobistej, musisz wiedzieć na czym opiera się LinkedIn.

Na samym początku zastanów się do czego ma służyć Twój profil i po co zarejestrowałeś się na tej platformie. Chcesz zmienić pracę? Marzy Ci się dyskusja z Twoimi autorytetami? A może jesteś rekruterem i szukasz nowych twarzy do swojego teamu? W zależności od swoich potrzeb i motywacji, zastanów się czy lepiej będzie komunikować jako osoba prywatna czy firma. Znając LinkedIna podpowiemy, że najczęściej najlepszą praktyką będzie połączenie tych dwóch opcji i działanie na kilku płaszczyznach. Dlaczego? O tym w dwudziestym siódmym odcinku Dobrze Wiedzieć.

Wiadomości LinkedIn? Zero prywatności!

Tym, co różni LinkedIna od innych mediów społecznościowych jest przede wszystkim savoir-vivre komunikacji. Facebook jest zwykle naszym prywatnym azylem – w wiadomościach kontaktujemy się z naszymi znajomymi, rodziną. Czujemy raczej dyskomfort, gdy do znajomych chce nas dodać osoba, której nie znamy. Facebook stworzył też osobną skrzynkę na wiadomości prywatne od osób spoza naszych znajomych. LinkedIn to zupełne przeciwieństwo tego typu praktyk. Dlaczego?

 Istnieje kilka niepisanych zasad wysyłania wiadomości na LinkedIn. Jak pisać zgodnie z nimi?

  1. Personalizacja!

    To najważniejszy element tworzenia wiadomości prywatnej na LinkedIn. Daruj sobie drętwe formułki zaczynające się od „Piszę do Pana/Pani/Państwa…”. Nie ma tutaj miejsca na zautomatyzowane treści, które wysyłane są do wszystkich. Wiesz do kogo piszesz i prawdopodobnie masz dobry powód, żeby to zrobić – dlaczego więc nie użyć imienia i nazwiska osoby, do której się zwracasz?

     

  2. Naturalność

    Dobrze, wiemy już, że LinkedIn nie lubi sztucznych barier. Pisząc swoją wiadomość, wal prosto z mostu i nie owijaj w bawełnę. Chcesz porozmawiać o najświeższym artykule czy umówić się na spotkanie biznesowe? Napisz to jasno i wyraźnie.

  3. Punkty styczne

    Znajdź coś, co Was łączy. Nie musisz znać się prywatnie z osobą, do której chcesz się odezwać i którą chcesz zaprosić do swojej sieci kontaktów, ale powinieneś znaleźć pewnie punkty zaczepienia, które taki kontakt uzasadnią. Możecie mieć podobne doświadczenie zawodowe, pracować w tej samej branży czy mieć wspólne kontakty.

Pamiętaj, że bezpłatne wiadomości prywatne na LinkedIn możesz wysyłać tylko do swoich kontaktów 1. stopnia, czyli osób znajdujących się na Twojej liście kontaktów. Sieć Twoich kontaktów składa się z trzech stopni – drugi i trzeci stopień to użytkownicy obserwowani przez Twoich znajomych lub połączeni z nimi w sieci. Nadal możesz się z nimi kontaktować! Jak? Poznaj wiadomości InMail.

Wiadomości LinkedIn – InMail

Jak zawsze i wszędzie, istnieją w mediach społecznościowych sposoby na poradzenie sobie z pewnymi ograniczeniami. Rozwiązania, o których mowa, są najczęściej oczywiście rozwiązaniami płatnymi. Nie inaczej jest w przypadku wiadomości InMail na LinkedInie, które są opcją tylko dla posiadaczy konta premium. W zależności od rodzaju pakietu premium, otrzymasz określoną liczbę kredytów na wysyłanie wiadomości InMail w danym miesiącu. Podstawowe konto premium (Premium Career) otrzymuje 5 kredytów miesięcznie.

Wiadomości InMail trafiają wprost do skrzynek odbiorczych użytkowników. To duża zaleta tego typu reklamy ze względu na jej bezpośrednie dotarcie do odbiorcy – taka wiadomość nie zgubi się na feedzie i nie mignie z boku platformy. Dodatkowo, wiadomość możesz spersonalizować i zwrócić się do jej odbiorcy z imienia i nazwiska, przekazując jednocześnie odpowiednio dopasowany komunikat.

Jak napisać InMail, by dostać odpowiedź?

W zasadzie zasady pisania na LinkedInie wiadomości InMail nie różnią się niczym od pisania zwykłej wiadomości, o której czytałeś chwilę temu. Jest jednak kilka punktów, które zagwarantują Ci sukces i osiągnięcie celu. Spróbujmy omówić to na przykładzie prowadzenia rekrutacji i kontaktowania się z potencjalnym kandydatem na stanowisko.

  1. Pamiętaj po co piszesz

    Ostatecznym celem Twojej wiadomości InMail jest rozpoczęcie rozmowy z potencjalnym kandydatem. Twoja wiadomość powinna otworzyć dialog między Tobą a kandydatem na temat jego ścieżki kariery i celów kariery.

  2. Zdobądź uwagę już na początku

    Co to oznacza? Dobry nagłówek! „Oferta pracy”, „Prowadzimy rekrutację”, „Dołącz do nas” – nuda! Tego typu komunikaty już się nie sprawdzają. Twój InMail musi wyglądać tak, jakby był przeznaczony tylko i wyłącznie dla tego jednego kandydata. Tytuł musi do niego przemawiać i zmusić go do kliknięcia. Temat wiadomości InMail nie może przekroczyć 200 znaków.

  3. Przedstaw się

    W rzeczywistości nie podchodzisz do kogoś i nie składasz mu oferty pracy bez opowiedzenia kim jesteś. Normy społeczne dotyczą również InMails! Nie zakładaj, że kandydat kliknie na Twój profil, aby dowiedzieć się kim jesteś i co robisz. Szanuj czas i uwagę innych, napisz krótkie wprowadzenie do swojej wiadomości InMail – powiedz kim jesteś, co robisz i dlaczego chcesz się skontaktować.

  4. Keep it short!

    Ten punkt nie wymaga dłuuuuugiego omówienia, bo dotyczy tego, żeby wiadomość InMail była krótka i zwięzła – bez lania wody i owijania w bawełnę. Treść wiadomości to maksymalnie 1900 znaków.

  5. Personalizacja

    Napisz dlaczego kontaktujesz się akurat z tą osobą – pochwal osiągnięcia, doceń przebieg kariery zawodowej. Pokaż, że odrobiłeś lekcję i wiesz, dlaczego właśnie tej osoby chcesz!

  6. Get response

    Twój cel to otrzymać od odbiorcy odpowiedź, dlatego przyda się dobre call to action na koniec. Pamiętaj, że ludzie są zajęci i czasami, nawet przy najlepszych intencjach, zapominają odpowiedzieć. Chyba, że będziesz wiedzieć jak zakończyć wiadomość, by nie została bez odpowiedzi. Wezwanie do działania mogłoby brzmieć: „Będę w pobliżu Twojego biura we wtorek. Czy możemy spotkać się o 12.00 na kawę i porozmawiać?”. Musisz wiedzieć, że jeśli odbiorca nie odpowie na Twojego InMail, nie masz możliwości skontaktować się z nim ponownie.

Pamiętaj, że InMail wysyłany jest z Twojego prywatnego konta, nie z konta firmowego. Większe zaufanie będzie budzić osoba będąca ekspertem w swojej dziedzinie, która może pochwalić się pewnymi sukcesami.

Message Ads czyli co?

Message Ad to format reklamowy LinkedIna, który tworzymy już w Campaign Managerze. Proces stworzenia takiej reklamy jest bardzo podobny do innych formatów – wybieramy oczywiście naszą grupę docelową, określamy budżet i czas trwania kampanii. Pamiętaj, że LinkedIn jest przykładem second-price auction, czyli systemu reklamowego, w którym konkurujesz z innymi reklamodawcami, którzy chcą dotrzeć do podobnej grupy odbiorców co Ty. Przy wiadomościach na LinkedIn funkcjonuje CPS, czyli koszt poprawnie dostarczonej Message Ad.

Wykonaj następujące kroki, aby utworzyć kampanię reklamową:

  • Zaloguj się i utwórz kampanię,
  • Wybierz cel reklamowy i zdefiniuj odbiorców,
  • Ustaw budżet, harmonogram i stawkę,
  • Dodaj kreacje i opcjonalny formularz kontaktowy,
  • Sprawdź i uruchom kampanię.

Wiadomości na LinkedIn wysłane jako message ads obejmują niestandardowe powitanie, przycisk call to action, treść oraz możliwość dodania linku. Możesz także dodać opcjonalny formularz kontaktowy oraz niestandardową stopkę.

Wiesz już jak wykorzystać wiadomości LinkedIn? A może chcesz uruchomić sponsorowaną kampanię? Pamiętaj o naszych darmowych konsultacjach marketingowych Dobrze Wiedzieć. Albo skorzystaj z naszych szkoleń: Szkolenia Dobrze Wiedzieć.

google ads, seo

content

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra