Zasięgi organiczne na Facebooku - docieraj do użytkowników za darmo

Strzałkado góry

Zasięgi organiczne na Facebooku – docieraj do użytkowników za darmo

Dzisiaj szukamy odpowiedzi na pytanie: Jak dotrzeć z postem facebookowym do szerokiej grupy użytkowników bez wsparcia reklamowego?

Wróć do listy

Zagadnieniem tym marketerzy zajmują się od lat. Zdążyło wokół niego narosnąć również wiele mitów. Rozprawimy się z nimi i podpowiemy jak poszerzać liczbę odbiorców na przykładach wziętych z życia.

Nie, nie mam tutaj na myśli przykładów wielkich koncernów, wspieranych przez potężne zespoły specjalistów. Przyjrzymy się prostym rozwiązaniom, które możesz zrealizować samodzielnie nawet dziś.

Zasięgi organiczne – jak je sprawdzać?

Na początku wyjaśnię: przez zasięgi organiczne mam oczywiście na myśli liczbę użytkowników, do których dociera post bez wsparcia kampanią płatną. Nie jest to tożsame z liczbą reakcji pod postem – te elementy wskazują bardziej na zaangażowanie użytkowników. Nie ma jednak co ukrywać – zaangażowanie zwiększa zasięgi. Każde udostępnienie posta, komentarz i „lajk” zwiększają jego widoczność wśród kolejnych użytkowników.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie zasięgi organiczne mają opublikowane do tej pory posty, wejdź w statystyki swojego profilu. Gorąco cię do tego namawiam, bo to świetny punkt odniesienia do planowania kolejnych treści. Ale o tym później. W statystykach, w lewym menu wybierz pozycję Posty. Zobaczysz tabelkę, zawierającą wszystkie opublikowane posty – z datą i godziną publikacji oraz dwie najważniejsze kolumny: Zasięg i Aktywność.

Kolumna Zasięg zawiera liczbę użytkowników, do których dotarł post. Kolumna Aktywność pokazuje ilość działań: kliknięcia posta oraz reakcje, komentarze, udostępnienia.

Przeanalizuj tę tabelkę i zobacz, które posty dotarły do szerszej grupy odbiorców. Otwórz je, zestaw ze sobą. Co zawierają? Jak wygląda grafika? Czy jest to link, post, a może wideo? Który z nich budzi większe zaangażowanie? W końcu: o czym jest każdy z tych postów? Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci zrozumieć, które treści publikowane na Facebooku cieszą się większym zainteresowaniem.

Zasięg zasięgowi nierówny

Spójrz na sprawę realistycznie. Jeśli jesteś lokalną firmą, oferującą produkty lub usługi w regionie, milionowe czy nawet kilkudziesięciotysięczne zasięgi to zbyt ambitne cele do osiągnięcia. Jeżeli specjalizujesz się w bardzo wąskiej branży, na przykład obróbce CNC, zasięg organiczny na poziomie tysiąca może być dla ciebie już sukcesem.

Samodzielnie zdecyduj więc jaki zasięg jest tym idealnym dla ciebie, analizując wspomnianą tabelkę. Pamiętaj też, że nie każdy post musi być „zasięgowy”. Warto jednak mieć wiedzę o tym, które publikowane treści mogą mieć taki potencjał.

Przyciągaj wzrok, angażuj

Kluczem do wysokich zasięgów jest dobrze przygotowana kreacja i zaangażowanie. Jak już wspomniałam, ilość udostępnień, komentarzy i reakcji użytkowników podnosi zasięgi. Przed tobą kilka dobrych praktyk, które sprawdziliśmy jako agencja i podpatrzyliśmy u innych, osiągających sukcesy.

  1. Wybierz rodzaj posta

    Na Facebooku można udostępniać różne formaty postów: samą treść, treść ze zdjęciem, link, wideo. Zobacz w statystykach jakiego typu posty publikujesz najczęściej i które z nich osiągają lepsze wyniki. Może to dobry moment, by wypróbować nowego formatu?

    Nad skutecznością różnych typów posta pochylali się najwięksi specjaliści, prowadząc szerokie i bardzo szczegółowe analizy. Ich wyniki w zasadzie potwierdzają to, co zdaje się podpowiadać rozsądek. Otóż najmniej „zasięgowe” posty to te z samą treścią. Dlaczego? Ponieważ nie przyciągają wzroku, kiedy przewijamy Facebooka. Dużo bardziej atrakcyjne są treści z grafiką lub zdjęciem oraz linki. Najbardziej „zasięgowym” typem posta jest natomiast wideo i na pewno słyszysz o tym nie pierwszy raz. Wynika to z faktu, że wielu użytkowników po prostu woli tę formę. Inną sprawą jest to, że wideo nie wyciąga użytkownika poza Facebooka, dlatego jest bardziej preferowane przez platformę niż link.

    To są dane, ale praktyka może wyglądać inaczej. Po raz kolejny odsyłam cię do statystyk i tabeli z postami. Tam czarno na białym, w kolumnie Rodzaj, sprawdzisz przy jakim typie posta osiągasz wyższe zasięgi. Może się okazać, na przykład, że twoja publika nie lubi wideo. Być może właśnie linki do wartościowych treści to pożywka, której szukają obserwujący twój profil. Sprawdź to.

    I pamiętaj: wideo i link są z natury najmniej angażującymi typami posta. Dlaczego? Bo zadaniem pierwszego jest kliknięcie w Odtwarzaj, a celem drugiego – przejście na WWW. Może się więc okazać, że zwykła treść z ciekawym pytaniem albo facebookowa zabawa, która zyska mnóstwo reakcji i komentarzy, „zrobi” dużo większe zasięgi.

  2. Przygotuj kreację

    Jeśli wybierasz post z grafiką albo wideo, musisz przemyśleć kreację. Dla facebookowych grafik istnieje kilka wytycznych, które zazwyczaj się sprawdzają:

    – pionowy lub kwadratowy format;

    – zdjęcie dobrane do treści, najlepiej „prawdziwe”, nie stockowe;

    – krótkie hasło streszczające post, najlepiej intrygujące, ciekawe;

    – call to action, czyli przycisk zawierający wezwanie do działania;

    – stosowanie kontrastowych kolorów.

    Nie wiesz jak projektować grafiki na potrzeby social media? Skorzystaj z popularnego narzędzia Canva. Jest ono dostępne w wersji bezpłatnej oraz płatnej i jest dosyć intuicyjne.

    Jeżeli chodzi o wideo, to istnieją dwie główne zasady. Pierwsza to jakość. Nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu, do nagrań często wystarczy smartfon, ale upewnij się, że zarówno obraz jak i dźwięk są wyraźne i bez zarzutu. Nagranie może być amatorskie, ale absolutnie nie może być złe jakościowo. Druga zasada to pomysł. Wideo musi być dynamiczne, łatwe w odbiorze, ciekawe. Możesz zrobić wywiad, nagrać działanie maszyny w swoim zakładzie, zadać pracownikom konkretne pytanie czy przygotować krótki webinar dla odbiorców. Obojętnie, co wybierz, zadbaj o to, by pierwsze trzy sekundy zachęcały do zobaczenia kolejnych.

  3. Napisz tekst

    Celowo tekst umieszczam dopiero na trzecim miejscu, chociaż jest to tak naprawdę najważniejszy element posta. Niestety, użytkownicy przeczytają go dopiero, kiedy zachęci ich do tego kreacja.

    Jak pisać skuteczny post? Zasada jest prosta w teorii, ale trudniejsza w realizacji: każde zdanie powinno zachęcać do przeczytania kolejnego. Najważniejsze jest więc to, co znajdzie się w pierwszej linijce, potem w drugiej i w trzeciej. Jeśli użytkownik dojdzie tak daleko, szanse, że rozwinie post i przeczyta jego dalszą część są już bardzo duże.

    Przemyśl więc pierwsze zdanie. Może być to tytuł posta, sformułowany w ciekawy sposób. Może być to także wezwanie skierowane do konkretnej grupy docelowej, na przykład: „Studencie! Chcesz przełożyć teorię na praktykę i uczyć się od specjalistów w branży?”; „Szukasz praktycznego prezentu dla przyszłej mamy?”; „Nowe przepisy w sprawie samozatrudnienia!”. Takie komunikaty pozwolą ci doprecyzować dokładniej, kto jest targetem danego posta i chociaż zmniejszą możliwość docierania do szerokiego grona, trafią tam, gdzie powinny. Warto więc je rozważyć.

  4. Wezwij do działania

    Istotnym elementem posta, o którym łatwo zapomnieć, jest wezwanie do działania, czyli branżowe CTA (call to action). Powiedz użytkownikowi, co ma zrobić. „Przeczytaj wpis na blogu”; „Skontaktuj się z nami”; „Zagłosuj”; „Podziel się własną opinią”.

    Użytkownicy lubią jasne i proste komunikaty.

Dlaczego warto to robić?

Zgłębianie sposobów na osiąganie coraz lepszych zasięgów organicznych z pewnością się opłaci. Nie tylko podniesiesz widoczność udostępnianych treści i lepiej poznasz swoich odbiorców, ale też nauczysz się pisać skuteczne posty. Kiedy zdecydujesz się wypromować je płatnie – znacząco ograniczysz w ten sposób koszty, bo lepiej działająca kreacja to lepsze efekty reklamy.

Zasięgi na Facebooku – popularne mity

Czas przyjrzeć się obawom, które mogą niepotrzebnie komplikować cały proces publikowania na Facebooku. Oto lista rzeczy, które nie wpłyną na zasięg posta:

  1. Planowanie postów

    Masz gotowe wpisy i chcesz je zaplanować z przyszłą datą publikacji? Rób to śmiało! Facebook nie obetnie zasięgów tylko dlatego, że post powstał wcześniej niż zaczął się wyświetlać.

  2. Edycja treści

    Literówka w tekście? Szybka zmiana? Nie obawiaj się klikać w “Edytuj post”. Kompletnie nie ma to znaczenia dla naturalnych zasięgów. Jeśli zauważysz spadek zasięgu po edycji, może to oznaczać, że post stracił aktualność, “wysycił się”. Na pewno edytowanie nie jest przyczyną spadków. Co więcej, jeśli po opublikowaniu posta nie widzisz rosnącego zasięgu, dzięki jego edycji możesz poprawić wyniki. Śledź dane, kombinuj, testuj.

  3. Częstotliwość publikowania

    Istnieją dwie skrajne teorie. Pierwsza głosi, że duża częstotliwość publikowania zwiększa zasięgi. Druga wręcz przeciwnie – że je obniża. Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Zaglądaj w statystyki, a śledząc zasięgi próbuj ich wzrostów i spadków doszukiwać się w samych postach.

  4. Godzina publikacji

    To sporna kwestia, a teorii w tym temacie jest tyle samo, co jego badaczy. Jeżeli zauważysz, że są godziny, w których posty odnotowują zwyżki, to świetnie. Pamiętaj jednak, że Facebook pokazuje treści odbiorcom o różnych porach dnia. Sami użytkownicy też bywają na portalu w różnych godzinach. Te statystyki mogą być więc niemiarodajne. Dla Facebooka, bardziej niż pora dnia, liczy się sposób, w jaki użytkownicy reagują na posta. Jeśli jest reakcja, rośnie też zasięg.

Kilka inspiracji dla ciebie

Wystarczy teorii, przejdźmy do praktyki. Jak zapowiadałam, przed tobą kilka przykładów wziętych z życia z kilkoma słowami komentarza, które – mam nadzieję – zainspirują cię do działania.

Daj użytkownikom wartość

Darmowe lekcje języka niemieckiego dla opiekunek wyjeżdżających za granicę to świetny sposób na zdobycie szerokich zasięgów. Może to być jednak również cykliczny wpis blogowy o bieżących informacjach z branży. Merytoryczny post z praktyczną poradą. Wszystko, co twoi użytkownicy mogą postrzegać jako wartość.

Odwołuj się do emocji

Nie muszą to być wyciskacze łez czy treści wzbudzające ogromne emocje. W przypadku profilu sklepu produktów dla dzieci wystarczył cytat o dzieciństwie. Co budzi największe (najlepiej pozytywne) emocje wśród twoich użytkowników?

Pisz pod odbiorców

Nie bój się tak zwanych “wypełniaczy”. Nie każdy post musi być merytoryczny. Ten post obok zgarnął prawie 150 reakcji i komentarzy oraz wypracował zasięg na poziomie 4010 użytkowników w zaledwie dwa dni po publikacji.

Zrób to inaczej

Rekrutujesz? Zamiast udostępniać treść oferty pracy, spróbuj sformułować komunikat inaczej. Zastanów się, co jest silną stroną twojej firmy i zacznij od niej. Podaję przykład wzięty z Employer Brandingu, ale tę zasadę możesz stosować szerzej. Byle było inaczej i trochę przewrotnie.

Informuj i dostosowuj się do okoliczności

Tutaj chcę namówić cię do wychodzenia na przeciw potrzebom swoich klientów. Wspomniane już lekcje niemieckiego związane z pracą opiekunki czy dostawa świeżych wędlin do domu to udogodnienia, które pozwalają wyprzedzić konkurencję. Wprowadzasz je? Informuj o tym na Facebooku.

Pokazuj pracowników

Twarze zawsze działają na użytkowników Facebooka. Przywracają platformie społecznościowy charakter i zachęcają do większego zaangażowania. Jeśli uda ci się oznaczyć pracownika w poście – jeszcze lepiej. Trafi on do sieci znajomych tego pracownika, których zaangażowanie z pewnością przełoży się na spore zasięgi.

content

biznes

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra