Trzynaste konsultacje marketingowe

Strzałkado góry

Trzynaste konsultacje marketingowe

Trzynastka okazała się dla nas – nie pechowa, ale pracowita. 26 lutego mieliśmy wypełniony cały dzień spotkaniami z przedsiębiorcami. Tym razem miejscem naszych konsultacji była Fundacja Przedsiębiorczości w Żarach.

Wróć do listy

Frekwencja w Żarach była wysoka. W ciągu jednego dnia rozmawialiśmy z przedstawicielami ośmiu bardzo różnych biznesów. Łączy ich jeden wspólny cel – by zapaść w pamięć odbiorcom na lokalnym rynku. Poznaj bohaterów 13. edycji naszych konsultacji marketingowych.

Bartka znam już długo. Na pewno skorzystam z jego rad i jeszcze nie raz się do niego zgłoszę.

Dawid Polok to personalny trener sportów walki, działający na terenie Żar i okolic. W swojej dziedzinie, czyli Muay Thai i Kickboxingu ma już 25-letnie doświadczenie. Jego wychowankiem jest m.in. Maciej Zembik. Jest też prezesem i głównym trenerem Żarskiego Kubu Sportów Walki. Dawid prowadzi profil na Facebooku i Instagramie, jednak – jak sam mówi – brakuje mu czasu na promocję.

Bartek doradził Dawidowi, by zajął się rozwijaniem swojej personalnej marki i promowaniem działalności poprzez wideo, a także profesjonalne sesje zdjęciowe. Zaletą tych rozwiązań jest możliwość wygenerowania dużej ilości contentu “na zapas”, co pozwala zaoszczędzić czas. Podobnie jak harmonogram wpisów, który pozwoli Dawidowi zaplanować publikowane treści i zachować konsekwencję w publikowaniu bez zbędnych nakładów pracy.

Jak tylko wrócę, od razu robię plan działania. Dostałam świetne rady, z każdej na pewno skorzystam.

Kamila Drozdowska promująca popularny Thermomix zaskoczyła nas wysokim poziomem wiedzy marketingowej. Na spotkanie przyszła przygotowana, zaprezentowała dobre przykłady z branży. Jak mówi, jej celem jest pokazanie ludziom jak zdrowo i pysznie jeść bez zbędnego wysiłku. Jej największą bolączką jest jednak bardzo duża konkurencja, która nigdy nie śpi.

Podczas spotkania Bartek szybko wyczuł, że tej energicznej osobie wcale nie brakuje wiedzy i pomysłu na siebie. Jedyne, czego potrzebuje, to przysłowiowy kopniak do działania. Zachęcał ją do większej konsekwencji w działaniu dzięki ustaleniu harmonogramu wpisów. Namawiał do regularnych profesjonalnych sesji w kuchni, które będą stanowiły doskonały content na długie tygodnie.

Dużo rozmawialiśmy o konieczności tworzenia bliższych relacji z klientami, nie tylko w Internecie.

Krzysztof Drozdowski prowadzi warsztat samochodowy w Żarach, w którym zajmuje się tuningiem aut. Wie, jak tworzyć content do mediów społecznościowych, bo na jego profilach znajdują się zdjęcia przed i po, a także bieżące informacje o trwających pracach. Krzysztof chciałby jednak zwiększyć rozpoznawalność swojego warsztatu i zachęcić klientów do powrotu lub polecania go znajomym.

Podpowiedzieliśmy Krzyśkowi, żeby – oprócz efektów swoich prac – na profilu facebookowym prezentował także swój zespół i siebie. Chodzi o to, by pokazać, kto stoi za pracami. Namawialiśmy go także do tego, by nawiązywał długotrwałe relacje z klientami i zadbał o opiekę posprzedażową. Bezpośredni kontakt z zainteresowanymi ofertą lub telefon z pytaniem o to, jak sprawuje się auto, pozwolą mu stworzyć cieplejszy wizerunek, bliższy klientom.

Powinno być więcej takich konsultacji, bo fajnie poznać spojrzenie osoby z innej branży na to, co robię.

Ola Hudyma to właścicielka studia fotograficznego Agami Foto. Jest w pełni samowystarczalna i bardzo szybko przyswaja marketingowe nowinki. Działa na terenie Żar i okolic, specjalizuje się w sesjach noworodkowych i fotografii rodzinnej. Jej fotografie, zdobiące ściany lokalnego szpitala, ciągle zapewniają jej nowe zlecenia.

Z Olą rozmawialiśmy o branży i o tym jak może docierać do klientów innymi drogami. Była to bardzo inspirująca rozmowa, ponieważ w trakcie Ola sama wpadała na świetne pomysły, na przykład odnośnie docierania do klientów, którzy już skorzystali z jej usług. Namawialiśmy ją, by wykorzystała swój wrodzony zapał i zrobiła krok dalej w swoich działaniach marketingowych, opanowując podstawy Google Analytics i inwestując w kampanie płatne.

Usłyszałam pochwałę, ale też kilka konkretów, którymi muszę się zająć, żeby wzmocnić swoją pozycję.

Pani Izabela Mielniczyn z kwiaciarni Pachnie Mi to bardzo pozytywna osoba, w 100% oddana swojemu biznesowi. Przed konsultacjami poznaliśmy jej latorośl – młodą, ambitną Zuzię, która od trzech tygodni jest u nas na stażu i która wspomaga mamę w działaniach w social mediach. Pani Iza nie boi się żadnych wyzwań, chociaż przyznaje, że najtrudniej przychodzi jej nagrywanie Stories na Instagramie. Podczas konsultacji pokazaliśmy jej, że nie taki diabeł straszny.

Skupiliśmy się na temacie rozwijania profilu instagramowego. Zachęcaliśmy do dbania o ładny, przyjemny dla oka content i regularność publikowania. Bartek dostrzegł w pani Izie dużą charyzmę i autentyczność, dlatego namawiał ją także do pokazywania siebie na Instastory. Było o hashtagach, godzinach publikacji postów i możliwościach jakie dają graficzne i fotograficzne umiejętności Zuzi.

Dowiedziałam się, że to, co miałam w głowie, faktycznie można i trzeba zrealizować.

Magda Biazik zajmuje się promocją uczelni. Łużycka Szkoła Wyższa w Żarach oferuje bardzo szeroką ofertę edukacyjną, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry o wysokiej renomie. Niestety, nie każdy o tym wie. Celem Magdy jest zwiększenie liczby studentów i zachęcanie studentów do powrotu na inne kierunki. Mierzy się ona także z problemem wizerunkowym, który mimo upływu czasu nadal wpływa na zainteresowanie ofertą uczelni.

Namawialiśmy Magdę, by w publikowanych treściach stawiała na osoby związane z uczelnią – pokazywała wykładowców, biuro, studentów. Wszystko po to, by poprawić wizerunek i wygenerować content, który będzie bardziej przekonywujący niż grafiki naszpikowane informacjami o naborach. Podpowiedzieliśmy, by zachęcała ambitnych studentów do generowania contentu na profile społecznościowe. Ponieważ uczelnia dużo inwestuje w reklamę drukowaną, zachęcaliśmy do wypróbowania artykułów sponsorowanych, które mogą poprawić widoczność witryny.

Rozmowa kręciła się wokół rynku i branży, bo działamy w podobnej. Mniej skupialiśmy się na samym marketingu.

Marcin Ruszkiewicz wraz ze wspólnikiem zajmuje się produkcją filmową i telewizyjną, prowadzi także Portal Informacyjny Zachód. Do tej pory współpracują oni głównie z samorządami, ale chcą rozszerzyć swoje działania również na firmy komercyjne. Dużo rozmawialiśmy o samej branży, ponieważ sami w niej działamy, tworząc mniejsze i większe produkcje dla naszych klientów.

W kwestii marketingowej namawialiśmy chłopaków do stworzenia własnego miejsca w sieci w postaci strony internetowej. Mogliby w tym miejscu chwalić się realizacjami, a także ułatwić firmom odnalezienie swoich usług w Internecie. Zachęcaliśmy także, by rozważyli oferowanie klientom biznesowym także mniejszych produkcji zamiast tych większych, angażujących duże nakłady czasowe i finansowe. Współpraca przy niewielkich projektach może się przerodzić w większą współpracę, a przede wszystkim – może dostarczyć stałych zleceń.

Było bardzo komfortowo i na luzie. Dzięki temu dobrze się czułem i rozmowa była przyjemna.

Ostatnim bohaterem naszych konsultacji był Andrzej Agopsowicz, właściciel studia fotograficznego AFG. Andrzej specjalizuje się w fotografii ślubnej. Do marketingu podchodzi bardzo świadomie, dbając o swój wizerunek w sieci i zarządzając samodzielnie swoją stroną internetową i blogiem. Prowadzi także kampanie reklamowe na Facebooku. Mimo to, zauważa duży wzrost konkurencji na rynku i szuka rozwiązania, aby lepiej się wyróżnić – z tym przyszedł do nas na konsultacje.

Z Andrzejem rozmawialiśmy o posprzedażowej obsłudze klienta. Zachęcaliśmy, by wykorzystał kontakty mailowe do budowania bardziej trwałych relacji, które mogłyby się przerodzić w dalsze zlecenia. Przekazaliśmy kilka wskazówek odnośnie prowadzenia kanałów social media i zaletach regularnego publikowania wpisów na blogu. Ponieważ jego działania były tak zaawansowane, a biznes mocno rozwinięty, z Andrzejem planujemy spotkać się jeszcze raz, by zgłębić szczegóły, na które w ciągu 60 minut spotkania nie starczyło już czasu.

Chcesz wziąć udział w naszych konsultacjach i przez godzinę rozmawiać tylko o Twojej działalności?

Wypełnij nasz brief i zarezerwuj sobie miejsce na kolejnych spotkaniach, które odbędą się w naszym studiu w Zielonej Górze. O terminie poinformujemy wkrótce – osoby zapisane na listę otrzymają pierwszeństwo udziału w naszych kolejnych konsultacjach.

Konsultacje

Konsultacje

powrót do listy
do góry

Kontakt

Chcesz rozwijać swoją markę? Zadzwoń lub napisz:

tel. 513 922 243 - Bartek
e-mail: bartek@reprezentuj.com

ul. Wiejska 4,
65-609 Zielona Góra